تاریخ: 1396/10/28 - ساعت: 1:1

80 درصد اهداف طرح تفصیلی تهران تحقق نیافته است


80 درصد اهداف طرح تفصیلی تهران تحقق نیافته است
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۸ اسفند ۱۳۹۵
نویسنده:

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شهر تهران از عدم تحقق 80 درصد اهداف طرح تفصیلی و جامع شهر تهران خبر داد.

به گزارش شهرایران، همایش "نگاهی بر طرح های توسعه شهری از ایده تا عمل با تاکید بر تجربه تهران" با هدف بررسی نظام برنامه ریزی شهری و تحقق پذیری طرح های توسعه شهری با تاکید بر تجربه تهران به همت دبیرخانه کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با حضور جمعی از  صاحبنظران، مدیران این حوزه، اساتید دانشگاه ، دانشجویان و جامعه علمی برگزارشد، احمد مسجد جامعی ،پیروز حناچی ، مرتضی الویری و محسن هاشمی به سخنرانی پرداختند.

رییس کمیسیون شهرسازی ومعماری شورای شهر تهران در  این همایش  با بیان اینکه متاسفانه بیش از 80 درصد از اهداف طرح های جامع و تفصیلی و برنامه‌های تهران مغفول مانده است، گفت: در اولین سال شورای چهارم اقدامات خوبی صورت گرفت و ما 17 راهبرد در طرح جامع مصوب کردیم  که  قرار بود ، طرح‌ تفصیلی را نیز به نحوی پوشش بدهند ولی در نهایت شاهد آن هستیم که 80 درصد اهداف این طرح ها تحقق نیافته است.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با بیان اینکه هیچکدام از بندهای طرح تفصیلی اجرایی نشده، گفت: به عنوان مثال ساخت مال و مگامال‌ها به عنوان یک فرصت در راستای جلوگیری از ترددهای شهری و در قالب ارائه خدمات محلی در طرح‌ها، پیش‌بینی شده بود اما حالا می‌بینید که شهرداری بدون در نظر گرفتن تهدیدات فقط پروانه صادر می‌کند و شاهد هستیم که این مال‌ها چه بلایی بر سر شهر تهران آورده است.

سالاری با بیان اینکه شهرداری تهران املاک و اراضی غنی داشته که قسمت زیادی از این اراضی ارزشمند را از دست داده، گفت: فقط در سال 94 در کمیسیون ماده 100، 11 هزار و 492 پرونده وارد شده که جالب است بدانید در همان سال 10 هزار و 500 پروانه صادر شده ،یعنی بیش از تعداد پرونده‌های ارجاع شده، تخلف انجام شده و این نشان می‌دهد که هزینه ارتکاب تخلف پایین است.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران  در ادامه با تاکید بر اینکه متاسفانه تمام مدیران و شهرداران و مسئولان فقط به موضوعات سخت‌افزاری توجه دارند و اغلب از مسائل نرم‌افزاری غافل هستند، گفت: مدیران ما ورود به حوزه های نرم افزاری را خیلی مصلحت نمی‌دانند و به جای حل مساله ای مثل ترافیک فقط به دنبال ساخت اتوبان و تونل و پل می‌روند چون اعتقاد دارند این روش بیشتر اذهان عمومی را درگیر می‌کند. 

او با بیان اینکه ساخت اتوبان راه حل مساله ترافیک نخواهد بود، گفت: مهم ترین راه حل ترافیک توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه حمل و نقل ریلی است که مرحوم آیت‌الله هاشمی خیلی به این مساله توجه داشتند و از همان دوران ابتدای انقلاب این مساله را تشخیص داده بودند. 

سالاری سپس به دو کتاب تالیف شده خود اشاره کرد و گفت: در این کتاب‌ها تمام تجارب و اقدامات و راهکار‌ها و پیشنهادات را برای رفع موانع توسعه شهری ارائه کرده‌ایم. در یک جلد به طرح تفصیلی و راهکارهای اجرایی آن اشاره شده است و در دیگری چالش‌ها و فرصت‌های شهری را گرد آوری کرده‌ایم که امیدواریم در آینده منبع خوبی برای افراد در رسیدگی به موضوعات شهری و توسعه شهری باشد و همچنان که دوستان اشاره کردند می‌توان راهی برای جلوگیری از تکرار اشتباهات گذشته باشد. 

در پایان این مراسم که به همت دبیرخانه کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران برگزار شده بود، دوکتاب به تالیف محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی ومعماری شورای شهر تهران با عنوان "سیری بر الگوهای نظام برنامه‌ریزی شهری با تاکید بر طرح‌های توسعه شهر تهران" و «تحلیل وضعیت شهر تهران(چالش‌ها- فرصت‌ها) و رویکردها و اولویت‌ها» رونمایی شد.

انتهای پیام/


منبع:

اخبار مشابه :


تازه ترین
اعضا
پربازدیدترین