تاریخ: 1396/10/29 - ساعت: 1:1

آمارها نشان می‌دهد در نوسازی بافت فرسوده دچار یک فاجعه شهری هستیم


آمارها نشان می‌دهد در نوسازی بافت فرسوده دچار یک فاجعه شهری هستیم
تاریخ انتشار: شنبه, ۷ اسفند ۱۳۹۵
نویسنده:

نماینده استان کرمانشاه در شورای عالی استان‌ها گفت: آما‌رها نشان می‌دهد ما در 1200 هزار هکتار بافت فرسوده موجود تنها 70 عدد پروانه ساخت و ساز صادر شده است که بنده آن را یک فاجعه شهری می‌نامم.

جبار گوهری، نماینده استان کرمانشاه در شورای عالی استان‌ها در گفت‌وگو با شهرایران درباره وضعیت بازسازی و نوسازی بافت فرسوده در استان متبوعش گفت: آما‌رها نشان می‌دهد ما در 1200 هکتار بافت فرسوده موجود تنها 70 عدد پروانه ساخت و ساز صادر شده است که بنده آن را یک فاجعه شهری می‌نامم.


وی افزود: بر اساس برنامه توسعه باید هر سال 10 درصد از بافت فرسوده احیا و بازسازی شود اما در حال حاضر نه تنها این برنامه اجرایی نشده است بلکه در حوزه بافت فرسوده ما یک پسرفت وحشتناک داشتیم.


نماینده استان کرمانشاه در شواری عالی استان‌ها ادامه داد: یکی از دلایل عدم موفقیت  طرح بازسازی بافت‌های فرسوده در استان‌های مختلف این است که دولت سال‌ها از پرداخت سهم خود در این رابطه سربارمی‌زند و سازمان میراث فرهنگی نیر برای این امر همکاری‌های لازم را جهت شناسایی و معرفی بافت‌های ارزشمند در محله‌های قدیمی به عمل نمی‌آورد.


جبار گوهری گفت: عمل کرد ضعیف دولت و سازمان میراث فرهنگی در استان کرمانشاه به گونه‌ای شده که صاحبان بافت‌های ارزشمند، این ساختمان‌های تاریخی را رها کرده‌اند و هر سال وضع آن‌ها بدتر می‌شود.


وی درباره ارائه تسهیلات از طرف بانک مسکن به صاحبان بافت فرسوده اظهار داشت: متاسفانه میزان ارائه این تسهیلات بسیار کم و محدود است و همچنین درصد سود برای بازپرداخت این وام بسیار بالاتر از 18 درصدی است که قبلا اعلام شده بود.


گوهری گفت: به طور کلی مردم نسبت به بانک‌ها بدبین شده‌اند و علاقه‌ای به گرفتن تسهیلات برای بازسازی بافت فرسوده ندارند.


نماینده استان کرمانشاه در شورای عالی استان‌ها با انتقاد از وجود برخی قوانین که از سوی سازمان میراث فرهنگی گذاشته است اظهار کرد: برخی قوانین میراث فرهنگی از جمله محدودیت ارتفاع برای ساخت و ساز در استان کرمانشاه موجب شده است علاقه صاحبان بافت فرسوده برای بازسازی این ساختمان‎ها روز به روز کمتر شود.


انتهای پیام/
منبع: http://shoraha.org.ir

اخبار مشابه :


تازه ترین
اعضا
پربازدیدترین