تاریخ: 1396/10/28 - ساعت: 1:1

تحقق بودجه 110 درصدی شهرداری نتیجه تفریغ سال 94/ گزارش تفریغ ابزاری برای قوی تر شدن ذیحسابان در مناطق


تحقق  بودجه 110 درصدی شهرداری نتیجه تفریغ سال 94/  گزارش تفریغ ابزاری برای قوی تر شدن ذیحسابان در مناطق
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۴ بهمن ۱۳۹۵
نویسنده:

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در جریان ارائه گزارش تفریغ بودجه سال 94 گفت: در مجموع درآمدها و منابع در سال 94 حدود 110 درصد محقق گردیده است.

به گزارش شهرایران، علی رضا دبیر- رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در جریان سیصد  و بیست و هشتمین جلسه شورا با اشاره به  تفریغ بودجه سال 1394 شهرداری تهران اظهار داشت:  تفریغ بودجه سال 94 شهرداری نسبت به سال 93 بسیار بهتر و عالی تر تهیه شد.  


وی در ادامه اظهار داشت: تفریغ بودجه سال 94 در سه بخش،عملکرد بودجه در بخش منابع و درآمد، عملکرد بودجه در بخش هزینه‌ای شامل؛ جاری و عمرانی و عملکرد بودجه در بخش تبصره‌های بودجه تهیه شده است. 


دبیر افزود: بودجه مصوب در سال 94 رقمی معادل 17219 میلیارد تومان ، معادل 64 درصد نقد و 36 درصد غیرنقد بوده است. 


رییس کمیسیون برنامه و و بودجه شورا اظهار داشت:  در بخش تحقق منابع و درآمد در سال 94 رقمی معادل 11904 میلیارد تومان نقد و 7208 میلیارد تومان غیرنقد  معادل  69 درصد نقد و 31 درصد غیرنقد است.  در بخش هزینه‌ای در سال 94 رقمی معادل 11207 میلیارد تومان نقد و 6571 میلیارد تومان غیرنقد ، معادل 65 درصد نقد و 35 درصد غیرنقد است که در مجموع درآمدها و منابع در سال 94 حدود 110 درصد محقق گردیده است.


وی خاطر نشان ساخت: در بخش درآمدهای نقد معادل مبلغ 169 میلیارد تومان محقق نگردیده است که شامل 

1ـ عوارض صدور کارت طرح ترافیک ، 2ـ جرایم رانندگی، 3ـ عوارض ماده 41 قانون مالیات بر ارزش افزوده، 

4ـ درآمد حاصل از پارکینگ و پارکومتر،  بوده است و مواردی که در بودجه مصوب سال 94 پیش‌بینی نگردیده است مبلغی معادل  65 میلیارد تومان است. 


رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورا  به هزینه‌ها اشاره کرد و گفت: مبلغ 17778 میلیارد تومان معادل 103 درصد رقم بودجه مصوب بوده است. بر اساس ماده 68 قانون شهرداری‌ها که معین می‌نماید حداقل اعتبارات عمرانی 40 درصد بودجه سالانه باشد در سال 94 معادل 72 درصد به اعتبارات عمرانی تخصیص یافته است.

بودجه مصوب؛ هزینه‌ای 4766 میلیارد تومان، تملک دارایی سرمایه‌ای 9025 میلیارد تومان، تملک دارایی مالی 3427 میلیارد تومان که جمعاً 17219 میلیارد تومان است. 

عملکرد بودجه  هزینه‌ای بالغ بر  5160  میلیارد تومان است که در  تملک دارایی سرمایه‌ای 9438 میلیارد تومان، تملک دارایی مالی 3178 میلیارد تومان است. 

نسبت اعتبارات هزینه‌ای مصوب برابر 27 درصد و درصد تملک دارایی سرمایه‌ای و مالی نسبت به اعتبار مصوب 73 درصد می‌باشد. همچنین نسبت اعتبارات هزینه‌ای عملکرد هزینه‌ای به کل عملکرد برابر 29 درصد و عملکرد تملک دارایی سرمایه‌ای و مالی نسبت به کل عملکرد برابر 71 درصد می‌باشد.دبیر در ادامه گفت: تعداد 51 تبصره در بودجه مصوب شورا مورد بررسی قرار گرفته است  که در 

تبصره 17 مربوط به  سازمان سرمایه‌گذاری‌ها؛ مشخص شده است که 

رعایت قدرالسهم سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مشارکتی رعایت گردیده است.

همچنین در سال 94 قرارداد به تعداد 5 پروژه مشارکتی به مبلغ 140 میلیارد تومان منعقد گردیده که قرارداد مشارکت 3 پروژه از نوع BOO  و BOLTبوده و مابقی مشارکت مدنی بوده است. که از مجموع 5 پروژه فروش رفته جمعا مبلغ 214 میلیارد تومان حاصل شده است.  

در خصوص تبصره 27 سال 94 مبلغ تسهیلات پرداخت شده از طریق بانک شهر به پیمانکاران خطوط 3، 6 و 7 به میزان 1300 میلیارد تومان در سال 94 محقق شده است. از سوی دیگر در خصوص تبصره 30 بودجه مبلغ 32 میلیارد تومان درآمد حاصل از وجوه سپرده‌های شهرداری محقق گردیده  و در خصوص عملکرد تبصره 34 بابت عوارض ساختمان شهرداری با درآمد مصوب 70 میلیارد تومان عملکرد به مبلغ 54 میلیارد تومان صورت گرفته است.

در خصوص عملکرد تبصره 37 بابت عوارض سالیانه خودروهای سواری با درآمد پیش‌بینی شده به مبلغ 88 میلیارد تومان تحقق درآمدی 107 میلیارد تومان، (121 درصد) به مرحله وصول رسیده است.


محسن سرخو، عضو شورای شهر تهران با تقدیر از اینکه کمیسیون بودجه توانسته است تفریغ بودجه سال 94 را در سال 95 ارائه کند، گفت:  در جریان تفریغ بودجه هزار و 400 میلیارد تومان مازاد درآمد داشته است که باید در اصلاحیه بودجه سال 95 در این بودجه قید شده ضمن اینکه پیشنهاد می شود این درآمد در اولویت های شهری هزینه شود.


محمد سالاری، عضو شورای اسلامی شهر تهران با تقدیر از اینکه کمیسیون برنامه و بودجه  توانسته است که تفریغ بودجه را به روز رسانی کند گفت: آقای دبیر قول داده بود که این به روز رسانی را انجام دهد و امروز شاهد عملی شدن این قول هستیم.

وی در خصوص مازاد درآمد اظهار داشت: پیشنهاد می شود که اگر مازاد درآمد از فروش املاک سایر منابع غیر نقدی شهری تامین می شود اصلا اجازه استفاده از آن داده نشود. 


رضا تقی پور، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در همین خصوص اظهار داشت: امکان دارد که این مازاد درآمد متاثر از موضوعات مربوط به سالهای پیشین باشد که باید برای برنامه ریزی در خصوص آن این موضوع مشخص شود.


مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص مازاد درآمد شهرداری اعلام کرد: این مازاد بردرآمد عمدتا ناشی از اجرای پروژه های مشارکتی است که به عنوان سرمایه های شهر محسوب نمی شوند.


احمد دنیامالی، عضو شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از بررسی این گزارش بر ضرورت حفظ تعادل در بودجه شهرداری تاکید کرد و اظهار داشت: تبصره های بودجه عامل برهم خوردن تعادل در بودجه است که ضرورت دارد برای این موضوع راهکاری اندیشیده شود. 


علیرضا دبیر در پایان این گزارش اظهار داشت: نسبت بودجه هزینه ای و سرمایه ای در سال 96 واقعی شده است به گونه ای که 38 درصد بودجه هزینه ای و 62 سرمایه ای تعیین شده است.


همچنین اسناد نکول شده به میزان هزار و 300 میلیارد تومان احصا شد که برای سال 96 بودجه 990 میلیارد تومانی به آن اختصاص داده شد. 

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص تفریغ بودجه اعلام کرد: پس از تهیه پیش نویس تفریغ بودجه چندین جلسه با حضور مسئولین مرتبط برگزار شد که منجر شد به اینکه از 30 بند اساسی 12 بند رفع شود و نهایت 18 بند مورد تائید این کمیسیون قرار نگرفت.


دبیر با اعلام ارسال این گزارش برای وزارت کشور اظهار داشت: بودجه شهرداری تهران با بهره گیری از این گزارش تدوین می شود و همچنین به عنوان ابزاری برای قوی تر شدن ذیحسابان در مناطق به کار گرفته می شود. 


رئیس شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوال طریقه نظارت بر ذیحسابان اظهار داشت: تاکنون چندین شهردار منطقه به علت تخلفات به دادگاه معرفی شده اند و اگر ذیحسابان نیز تخلف کنند به طور حتم به دادگاه معرفی می شوند. 


در نهایت این گزارش با رای اعضای شورای شهر تهران به تصویب رسید.

انتهای پیام/منبع:

اخبار مشابه :


تازه ترین
اعضا
پربازدیدترین