تاریخ: 1396/10/30 - ساعت: 1:1

زلزله در تهران فاجعه تاریخ را خواهد آفرید / بافت فرسوده تهران بسیار خطرناك است


زلزله در تهران فاجعه تاریخ را خواهد آفرید / بافت فرسوده تهران بسیار خطرناك است
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۳ بهمن ۱۳۹۵
نویسنده:

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به خطرات وقوع زلزله در پایتخت گفت: برخی از مناطق ما بیشتر از یک شهر جمعیت دارند و اگر زلزله ای در این شرایط رخ دهد فاجعه تاریخ رخ خواهد داد.

به گزارش شهرایران، مهدی چمران در برنامه متن حاشیه دوم بهمن شبکه سوم سیما با موضوع شفاف سازی حادثه ساختمان پلاسکوحضور یافت و درمورد جزئیات این حادثه توضیح داد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در این برنامه ضمن تسلیت به خانواده آتش نشانان در خصوص آخرین وضع آوار برداری حادثه ساختمان پلاسکو خیابان جمهوری افزود: آواربرداری با دستگاه ها و آتش نشانان به سرعت ادامه دارد و همه دستگاه ها یک همکاری صمیمانه با هم دارند؛ ازدحام روز اول دیگر نیست و برنامه عملیاتی آوار برداری همچنان ادامه دارد و بارندگی تاثیر زیادی نگذاشته است.

وی  با بیان اینکه در جلسه فوق العاده شورای شهر که در محل حادثه برگزار شد رئیس سازمان آتش نشانی و معاونان در این جلسه حضور داشتند و توضیحاتی داده شد، افزود: اصل موضوع جلسه علاوه بر اطلاع از حادثه بررسی کمک به آتش نشانان و پایان دادن به حادثه بود.

رئیس شورای عالی استان ها گفت: مقرر شد دستگاه ها و ادوات آسیب دیده آتش نشانی در طول این حادثه ،برآورد و تامین بودجه لازم برای ترمیم و جایگزینی انجام شود.

وی تاکید کرد: از دیروز تا به امروز 114 مورد آتش سوزی دیگر در تهران داشتیم که به آنها هم رسیدگی شده است.

چمران خاطرنشان کرد: در این جلسه، بحث کسبه آن محل بررسی شد که دستگاه های دیگر پیگیر موضوعات آن هستند.

رئیس شورای شهر تهران در خصوص اخطارهای داده شده به هیات مدیر ه ساختمان پلاسکو تصریح کرد: از دهه 80 بازرسی ساختمان ها آغاز و مشکلات آتش نشانی اعلام شد، این اخطارها داده شده و این در مرحله اخطار باقی می ماند چراکه شهرداری ضابط قضایی نیست.

رئیس شورای عالی استان ها در خصوص امکان پلمب منطقه گفت: این نقاط به حکم قاضی نیاز دارد و شهرداری در زمانی می تواند پلمب کند که حکم قضایی داشته باشد.

وی با بیان اینکه در اخطار آتش نشانی به مورد سیم کشی برق و سیستم اخطار اشاره شده بود، تصریح کرد: رونوشت این تذکرات و اخطارها به فرمانداری و چند نهاد دیگر فرستاده شده و سازمان آتش نشانی و شهرداری منطقه 12 هم جز اخطار دهنده ها به ساختمان پلاسکو هستند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص ساختمان های مشابه گفت: شهرداری یک وظیفه ای دارد که باید انجام دهد و اگر قصوری دارد باید رسیدگی کرد ولی وقتی به جزییات یک ساختمان رسیدگی می کند و اخطار می دهد، مالک می بایست رسیدگی کند.

چمران تاکید کرد: اگر ساختمان در حال ساخت باشد، جلوی ساخت را می گیرد و پایان کار نمی دهد اما وقتی ساخته شده باید مالک رسیدگی کند و شهرداری ضابط قضایی نیست.

وی در خصوص راه حل گفت: نظیر این ساختمان نیز وجود دارد، ما برای حذف یک طبقه از یک ساختمان دو سال تلاش کردیم و همه باید با هم تلاش کنند و شورای تامین باید حکم بگیرد تا این چنین اقداماتی صورت گیرد.

رئیس شورای شهر تهران در رابطه با مواجه تهران با زلزله و اقدامات پیش بینی شده تاکید کرد: شورای شهر الان شورای شهر شهرداری است و در این زمینه مسئولیت ندارد ، اما مشکل زلزله به علت تجربه ای که دارم، آنقدر سنگین و وحشتناک است که قابل تصور نیست.

وی گفت: برخی از مناطق ما بیشتر از یک شهر جمعیت دارند و اگر زلزله ای در این شرایط رخ دهد فاجعه تاریخ رخ خواهد داد.

 چمران در مورد نامه به رئیس جمهور و لایحه مدیریت یکپارچه شهری تصریح کرد: موضوع ساخت و ساز در شهر از مسائل شورا خارج است و تمام دستگاه ها باید وارد شوند چراکه بافت فرسوده تهران بسیار خطرناک است.

وی ادامه داد: برای بازسازی بافت فرسوده تلاش می کنیم، چنانچه بسته ای  برای احیا بافت فرسوده تشویقی داشتیم اما به علت وسعت این بافت اقدامات راضی کننده نیست.

وی مشکل را اعتبارات نقدی دانست که باید به بانک ها داده شود تا بانک ها سود خود را کاهش دهند، عنوان کرد: چاره ای دیگر این است که از امروز ساختمان ها محکم و اساسی ساخته شود.

رئیس شورای شهر تهران ادامه با اشاره به برخورد شورای تامین با تخلفات افزود: در تعامل دولت با شهرداری مشکل خاصی نیست به جز دریافت اعتبارات و بودجه های مصوب که کامل پرداخت نشده است.

چمران ادامه داد: طلب ها فقط از این دولت نیست و از دولت های قبل هم مربوط است و به حدود 14 هزار میلیارد تومان می رسد.

رئیس شورای عالی استان ها گفت: می دانیم وضع اقتصادی دولت به نوعی نیست که این طلب ها را بپردازد اما با تهاتر می توان این مشکل را حل کرد.

رئیس شورای شهر تهران در خصوص کمبود بودجه آتش نشانی افزود: علاوه بر بودجه سالانه 2 درصد تخصیص داده شده است اما به طور کلی تا آنجایی که شهرداری می توانسته بودجه را پرداخت کرده است.

وی با بیان اینکه با توجه به برنامه 5 ساله، بودجه به دلیل کمبود به طور کامل پرداخته نشده است، تاکید کرد: از بودجه آتش نشانی ارقامی پرداخت شده اما در مقابل برنامه 5 ساله رقمی پرداخت نشده است.

چمران بیان کرد: در برنامه ششم حدود هزار و 60 میلیارد تومان از بودجه شهرداری کاسته شده است.

رئیس شورای شهر تهران در خصوص بحث مبارزه با زمین خواری گفت: قوه قضاییه دادستان خاصی گذاشته که پیگیری می کنند و حتی باغ هایی که درخت ها را قطع می کند ما پیگیری می کنیم .

رئیس شورای عالی استان ها افزود: در ارتباط با املاک در حال بررسی هستیم، البته اظهاراتی وجود دارد مبنی بر خانه دار شده بی خانمان ها و در مورد اعضای شورا اعلام شد که اشتباه شده است .

وی ادامه داد: در مورد اعضا شهرداری برنامه خانه دار شدن آنها بوده است ،که تا زمان مشخص شدن نتیجه سکوت می کنیم.

چمران با اشاره به اینکه این مورد قانون است مانند مجلس شورای اسلامی که همه می توانند حضور پیدا کنند، در خصوص ترکیب اعضای شورای شهر تصریح کرد: خودم دوست دارم در تخصص شهرسازی باشم ولی به این نتیجه رسیدیم که همه تخصص ها باشند.

انتهای پیام/
منبع: http://shoraha.org.ir

اخبار مشابه :


تازه ترین
اعضا
پربازدیدترین