تاریخ: 1396/10/28 - ساعت: 1:1

تصویب طرحی برای کاهش آلودگی هوای تهران/ رمزگشایی از شاخ بز!


تصویب طرحی برای کاهش آلودگی هوای تهران/ رمزگشایی از شاخ بز!
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه, ۱۲ بهمن ۱۳۹۵
نویسنده:

سیصد و بیست و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران با بررسی مشکلات شهرری به یک فوریت طرح کمیته حقیقت یاب حادثه پلاسکو رای داد.

به گزارش خبرنگار شهر ایران، سیصد و بیست و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران، در غیاب مهدی چمران به ریاست مرتضی طلایی نائب رئیس شورای شهر با ارائه گزارشی ازسوی شربیانی دبیردبیران شورایاری های منطقه20 آغاز و به مشکلات فرامنطقه ای و محله ای این منطقه اشاره شد.

وی با اشاره به اینکه احداث مجموعه فرهنگی برج طغرل از 12 سال پیش آغاز و تاکنون به پایان نرسیده است، گفت: در ماه های اخیر با تخصیص بودجه از سوی شهرداری عملیات احداث از سر گرفته شده و قول مساعد برای افتتاح فاز اول آن تا پایان سال جاری داده شده است.

دبیردبیران شورایاری های منطقه20 با اشاره به پیشنهاد تغییر نام این مجموعه فرهنگی اظهار کرد: با توجه نزدیکی این مجموعه به مقبره شیخ صدوق پیشنهاد شد تا این مجموعه به نام شیخ صدوق نامگذاری شود.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات عمده محلات مختلف از جمله بافت فرسوده، عرض کم معابر، مشاغل مزاحم و ... خواستار توجه ویژه مسئولان به این منطقه شد.

شربیانی در پایان با اشاره به نزدیک شدن به انتخابات و طرح موضوع "جدایی ری از تهران" از نمایندگان شورای شهر خواست به شهری ری نگاه ویژه داشته باشند.

توزیع ناعادلانه منابع در مناطق مختلف شهری

در ادامه الهه راستگو با تذکر نسبت به لزوم برقراری عدالت در مناطق مختلف شهری، تصریح کرد: مناطق شمال شهر از منابع بیشتری بهره مند هستند و منابع کافی به مناطق جنوبی نمی رسد و مناطق پایین نیز باید از منابع مناسب برخوردار شوند.

وی همچنین به لزوم توجه به زیرساخت های بهداشتی، درمانی، فرهنگی و اجتماعی در شهرری تاکید کرد.

اقبال شاکری در ادامه با اشاره به اینکه شهرری نسبت به سایر مناطق کم برخوردار تر است،  پیشنهاد داد تا الویت های منطقه 20 در کمیسیون های 6گانه شورا بررسی وبرای طرح های این منطقه بودجه درنظر گرفته شود.

وی همچنین در مورد موضوع "جدایی ری از تهران" گفت: در آستانه انتخابات از این موضوع استفاده سیاسی می شود و باید یک برای برای همیشه در جلسه ای غیرعلنی با حضور فرماندار حل شود.

لزوم حضور شورایاران در جلسات کمیسیون ها 

مجتبی شاکری نیز با اشاره به اینکه "آن زمانی که تهران نبود، شهرری بود"، گفت: کمیسیون‌های شش‌گانه شورا باید از شورایاران برای شرکت در جلسات بررسی بودجه مناطق دعوت کرده و اعضای شورا و شهرداران مناطق نیز نسبت به خواسته‌های شورایاران  انعطاف داشته باشند، چراکه اعضای شورا هر قدر هم که از محله‌ها بازدید کرده باشند به اندازه شورایاران از مشکلات مطلع نیستند.

وی از شورایاران منطقه 20 خواست تا مشکلاتی را که امروز در صحن مطرح شد در قالب گزارشی جامع به عنوان سند به کمیسیون‌های شورای شهر ارائه شده تا  در نهایت قابلیت لحاظ آن در بودجه سالانه شهرداری وجود داشته باشد.

این عضو شورای شهر به کاهش بودجه پیشنهادی شهرداری منطقه اشاره کرد و گفت: این موضوع نشان می‌دهد طرح‌های عمرانی منطقه یک اجرایی شده در حالی که در مناطقی نظیر منطقه 20 کاستی زیادی وجود دارد و  باید از اعتبارات فرامنطقه‌ای برای حل مشکلات این منطقه استفاده شود.

افتتاح فاز یک مجموعه فرهنگی برج طغرل تا پایان سال 

صفوی شهردار منطقه 20 نیز با اشاره به بودجه این منطقه در سال 95 تصریح کرد: بودجه این منطقه با احتساب طرح هایی که سازمان های مختلف در این منطقه اجرا می کنند به 925 میلیارد افزایش یافت که 2 برابر درآمد منطقه است.

به گفته وی برای تملک و تعریض گاراژ جوکار، باغ لاله، باغ اناری و خیابان ناصر رضا در منطقه 100 میلیارد بودجه نیاز دارد که در بودجه سال 95 پیش بینی نشده است.

شهردار منطقه20 خاطرنشان کرد: 414 ملک اطراف حرم شاه عبدالعظیم حسنی وجود دارند که 500 میلیار تومان اعتبار برای تملک آن ها لازم است، در مورد نوسازی بافت فرسوده در محدوده این منطقه نیز علیرغم مشکلاتی که در پرداخت وام و تسهیلات برای انشعابات رایگان واحدهای فرسوده وجود دارد در سال جاری برای  100 پلاک پروانه ساخت صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: اعتبار احداث مجموعه فرهنگی طغرل از 12 میلیارد به 23 میلیارد افزایش یافت و فاز یک آن تا پایان سال جاری به اتمام خواهد رسید.

حق فریز کردن سرمایه مردم در مجاورت اماکن مذهبی را نداریم

در ادامه محسن پیرهادی با اشاره به این که اماکن متبرکه درهرنقطه شهرعلاوه بر بعد معنوی، باعث افزایش ثروت مجاوران می شود، گفت: گاهی اوقات اقداماتی که در این مناطق صورت می گیرد، باعث کاهش ثروت مجاوران شده است.

وی با اشاره به اینکه ما حق نداریم سرمایه مردم را در اطراف اماکن مذهبی فریز کرده و کاهش دهیم، تصریح کرد: پیش از اجرای یک طرح ضروری است این سوال را پاسخ دهیم که این طرح سرمایه مردم را افزایش می شود یا کاهش؟

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر چنین اتفاقی در اطراف مصلی تهران رخ داده و املاک مردم در خیابان پاکستان و اطراف آن فریزشده است که در واقع حق چنین کاری را نداریم.

تکیه رئیس بر صندلی ریاست و جنجال طرح کمیته حقیقت یاب حادثه پلاسکو

در ادامه چمران با حضور در صحن علنی ریاست شورا را به عهده گرفت و ضمن تبریک آغاز دهه فجر، از حضور پرشکوه شهروندان در مراسم تشییع شهدای آتش‌نشان تقدیر کرد و این مراسم را تداعی‌کننده تشییع شهدای دفاع مقدس دانست.

وی با اشاره به مطلب درج شده در یکی از نشریه ها با عنوان "شورا خواب است"، گفت: اعضای شورای شهر از ابتدای حادثه در صحنه حضور داشتند و پیگیری‌های لازم انجام می‌شد  و هریک به سهم خود شب و روز روند را دنبال می کردند، همچنین بعد از حادثه روز شنبه شوراشهر جلسه فوق العاده داشت، روز یکشنبه به صورت تمام وقت به این موضوع پرداخته شد و جلسه علنی گذشته نیز به همین صورت حادثه پلاسکو را مورد توجه قرار داد.

چمران درباره طرح تشکیل کمیته حقیقت‌یاب حادثه پلاسکو، اظهار کرد: کمیته حقیقت‌یاب حادثه پلاسکو، دو فوریت نداشت و یک فوریت آن تصویب شد که تنها 14 نفر آن را امضا کرده بودند. 

وی با بیان اینکه جلسات متعددی با حضور مسئولان ارشد دولتی درمورد حادثه پلاسکو برگزار شده است، گفت: این موضوع از سوی دستگاه‌های ذیربط نیز در حالی بررسی و حقیقت‌یابی است همچنین اعضای شورای شهر خواستار بررسی دوباره طرح کمیته حقیقت یاب شورا شدند و یک جلسه وقت شورا صرف این کار شد و در نهایت یک فوریت آن مجددا رای آورد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: در جلسه یکشنبه هفته گذشته بررسی طرح کمیته حقیقت‌یاب حادثه پلاسکو مطرح شد و تعدادی از اعضای شورای شهر دو فوریت آن را امضا کردند ولی به دلیل اینکه امضاها به حد نصاب نرسید یک فوریت طرح تصویب شد.

احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران در صحن علنی شورا به شمارش مجدد امضاها پرداخت ‌امضای آقای شیبانی شمرده نشده و از سوی دیگر عباس جدیدی نیز گفت اگر این طرح را برای بنده هم ارسال می‌کردید امضا می‌کردم.

وقتی عباس جدیدی شاخ بز را از هم جدا کرد و ضرب المثلش رمزگشایی شد

عباس جدیدی با اعلام  امضاء طرح کمیته حقیقت‌یاب حادثه پلاسکو خاطرنشان کرد که با امضای او این طرح دو فوریتی شد.

مهدی چمران نیز در پاسخ با مزاح گفت: بالاخره شاخ بز را جدا کردید و عکس هم گرفتید.

مرتضی طلایی نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی این طرح گفت: پیشنهادی درخصوص تشکیل کمیته حقیقت یاب ایجاد شد و ما هم نظرمان را اعلام کردیم ، مگر می‌شود در دفاع از حقوق مردم شک و تردید کنیم.من که در برابر دشمنان ایستادم و دخترم را از گروگانگیرها نجات دادم، حالا می‌گویید از حقوق مردم دفاع نکردم.

وی با انتقاد نسبت به  برخورد سیاسی با کمیته حقیقت یاب خاطرنشان کرد: عنوان نکنید طرفداران شهردار این طرح را امضا نکردند، چراکه ما طرفدار قانون و حمایت از مردم و حق هستیم و برای ما شهردار و رییس جمهور تفاوتی ندارد.

طلایی با بیان اینکه ما حرفمان این است که رییس جمهور، مجلس و قوه قضاییه برای بررسی ابعاد حادثه پلاسکو وارد عمل شوند، گفت: به همین دلیل لازم است شورا بررسی‌های سایر دستگاه‌ها را جمع‌آوری و بررسی کند، دو کمیته دیگر در شورا برای بررسی ابعاد پلاسکو تشکیل شده و تشکیل سومین کمیته لازم نیست.

وی تصریح کرد: کمیته حقیقت یاب پلاسکو که در حال حاضر مطرح شده است یک نتیجه اداری دارد و ما نیاز به یک نتیجه عملی داریم‌؛ خروجی کمیته های حادثه پلاسکو را در مجموعه ای کامل ارائه دهیم.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: تصمیمات شورای شهر منطق و قانون دارد اگر گفتیم یک فوریت برای بررسی های بیشتر است. اجازه بدهیم کمیته ها گزارش لازم را بدهند و سپس اگر لازم بود تصمیمات لازم بعدی را بگیریم، ده ها جلسه در این خصوص گذاشته ایم با موضوعات مردمی سیاسی برخورد نکنیم.

حبیب کاشانی در بررسی طرح گفت: کسی مخالف دفاع از حقوق مردم نیست، بلکه دو کمیته با حضور 8 نفر از اعضا تشکیل شده و پیشنهاد می‌شود شرح وظایف این کمیته‌ها بررسی شود و اگر خلائی وجود دارد، کمیته دیگری ایجاد شده و یا کمیته مذکور با حضور اعضای بیشتر تقویت شود.

عده ای در زیر آوار و عده ای جلو دوربین ژست گرفتند

در ادامه تقی پور سخنگوی شورای شهر تهران با بیان تذکر آیین‌نامه‌ای در مورد طرح کمیته حقیقت یاب، گفت: براساس آیین‌نامه، شورا نمی‌تواند تا 6 ماه تصمیمی دیگر برخلاف مصوبات داشته باشیم  در حالی که در کمتر از یک هفته  قبل از منحل شدن دو کمیته دیگر کمیته دیگری قرار است ایجاد شود این موضوع کودتا علیه تصمیمات شوراست چراکه ظرف یک هفته یک تصمیم جدید آورده شده و جای سوال است که آیا شما قانون را رعایت می‌کنید؟

وی تصریح کرد: مردم نگران افرادی بودند که در زیر آوار مانده اند ولی عده ای در مقابل دوربین ها ژست می گرفتند، نباید با شورا برخورد سیاسی داشته باشند در غیر این صورت برخورد  خواهیم کرد.

دنیامالی در ادامه بحث گفت: تا امروز فکر می کردیم که شورای شهرداری هستم اما امروز دیدیم که ما شورای شهرداری نیستیم، برای بررسی حادثه پلاسکو صالح تر از اعضای شورای شهر تهران نسبت، آنچه که تا کنون در دو  کمیته فنی و حقوقی و رسیدگی کار شده است،اقدامات خوبی انجام شده، این کمیته سوم باید راهکار بدهد که کجا مشکل داریم و نسبت به حل آن اقدام کنیم.

دنیامالی پیشنهاد داد: دو رئیس کمیته های قبلی نیز  در این کمیته حضور داشته باشند تا بررسی ها بهتر باشد.

تشکیل چندین کمیته یعنی به نتیجه نرسیدن

در ادامه بررسی این طرح پرویز سروری گفت: در بعضی از بررسی ها مانند کارواش خلاف نظر شهرداری به نتیجه رسیدیم و اعلام کردیم حاضر نیستیم برای بهشت دیگران جهنم بخریم.

این عضو شورا شهر افزود: دو کمیته تشکیل و  جلسات متعددی در آن برگزار شد،دولت یک کمیته دارد، دو کمیته هم در مجلس تشکیل شده است، دو کمیته هم ما تشکیل داده ایم. یک کمیته حقیقت یاب هم الان می خواهیم تشکیل دهیم که این یعنی به نتیجه نرسیدن!

عباس جدیدی با اشاره به اینکه بعد از حادثه پلاسکو عده ای بر علیه برخی از اعضای شورا شمیشیر را از رو بستند و فرار رو به جلو کردند عده ای ضرب المثل من را نفهمیده و شوخی پنداشتند، افرادی که متوجه معنی ضرب المثل من شدند می دانند من چه می گویم اینجا ضرب المثل من رمزگشایی شد

ساختمان آلومینیوم، پلاسکو دیگر است

الهه راستگو گفت باید با رویکردی فراجناحی به ابعاد این حادثه و دیگر حوادث شهر نگریست، حادثه پلاسکو تنها ریزش یک ساختمان و مرگ افرادی بی گناه نبود بلکه یادآوری بی توجهی به تمام هشدارهایی بود که نادیده انگاشتنش این بار فاجعه ای را رقم زد که هیچگاه از یادها نخواهد رفت. ساختمان پلاسکو تنها ساختمان فرسوده و ناپایدار شهر نیست و چرایی بی توجهی به بحرانی بودنشان همواره سوالی بدون پاسخ بوده است.

راستگو خاطرنشان کرد: شاید در این میان بی توجهی به برخی تذکرات اعضای شورا و مدیران شهری چرایی لاینحل ماندن این مسئله را روشن تر سازد چراکه باید پرسید به چه علت به تذکرات مدیریت شهری و اعضای شورا توجه نمی شود، پلاسکو اولین حادثه شهر نبوده و آخرین هم نخواهد بود؛ آنچه در میان تمامی این حوادث بیش از هرچیز خودنمایی می کند کشف این سوال همیشه بی جواب است، مقصر کیست؟

این عضو شهرتهران افزود: اگر چه شاید بتوان انگشت اتهام را به سوی هر سازمان و ارگانی در وقوع حوادث احتمالی چرخاند اما مهم آنست که حتی کشف این پاسخ نیز نخواهد توانست زمان را به عقب برده و خسارات جانی و مالی وارد شده را جبران سازد. قصور را متوجه موازی کاری ها دانست و تاکید کرد: تا زمان اجرای مدیریت یکپارچه شهری نتیجه ای جز پاسکاری توپ مسئولیت میان دستگاهها را شاهد نخواهیم بود.

  

وی با یادآوری دوباره اینکه پلاسکو تنها یکی از هزاران ساختمان این شهر بود، علاء الدین را هم پلاسکو دیگر دانست و اظهارکرد: ساختمان آلومینیوم نیز درصورت بی پاسخ ماندن تذکرات ارسالی، پلاسکویی دیگر خواهد بود.منبع:

اخبار مشابه :


تازه ترین
اعضا
پربازدیدترین