تاریخ: 1396/10/29 - ساعت: 1:1

دولت‌ در پی کاهش قدرت شوراهاست


دولت‌ در پی کاهش قدرت شوراهاست
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۰ بهمن ۱۳۹۵
نویسنده:

نماینده استان بوشهر در شورای عالی استان‌ها گفت: تا زمانی‌که دولت، مجلس و شوراها با یکدیگر متفق نشده‌اند، وضعیت شهرها و روستاها بهبود نمی‌یابد؛ اما با این حال دولت‌‌ها دایره قدرت شوراها را کاهش می‌دهند.

طاها دشتی، نماینده استان بوشهردر شورای عالی استان‌ها در گفت‌وگو با شهرایران در خصوص عملکرد شورای عالی استان‌ها در دوره چهارم، گفت: دولت‌ها‌ سعی می‌کنند با سختگیری‌های بیشتر درهر دوره، قدرت مانور را از اعضا شورای عالی استان‌ها بگیرند.

وی این عمل دولت‌ها را دلیل نارضایتی مردم دانست و ادامه داد: از آنجایی‌که شوراها از روستا آغاز می‌شود و درنهایت به شورای عالی استان‌ها ختم می‌شود، سطح توقعات نیز به همین نسبت بالا می‌رود. در شورای عالی استان‌ها مطالبات جدیدتر شده و قانون هرساله اعضا شورا را محدودتر می‌کند.

دشتی در بخشی دیگری از این گفت‌وگو به اهمیت طرح مدیریت یکپارچه شهری پرداخت و گفت: رئیس‌جمهور اردیبهشت سال 1394 قول مدیریت یکپارچه شهری را داد؛ اما اکنون یکی از مشکلات کوچک و بزرگ شهری عدم هماهنگی است. شهروندان به علت مشکلات آلودگی هوا، حفاری آب، گاز و ترافیک از تردد در شهر لذت نمی‌برند و حل تمام این مشکلات زمانی محقق می‌شود که مدیریت صفر تا صد یک شهر را به شهردار بسپاریم.

نماینده استان بوشهر در شورای عالی استان‌ها در خصوص تعامل دولت با شوراها عنوان کرد: در قانون اساسی وظایف شوراها به صراحت مشخص شده است و دولت می‌تواند در روند شکل‌گیری آن کمک کند.

وی انتظار شوراها از فرمانداران، استانداران و سایر مسئولان را پاسخگویی در مقابل شورا دانست و گفت: اکنون وزارت کشور انتقاداتی به شوراها دارد و معتقد است انتخاب شهردار و استیضاح وی باید با نظر این وزارتخانه صورت گیرد.


دشتی با اشاره به اینکه شوراها در سطح کشور 117هزار عضو دارند، عنوان کرد: اگر میان شوراها، دولت و مجلس همدلی ایجاد شود، وضعیت شهرها و روستاها مطلوب می‌شود.


نماینده استان بوشهر در شورای عالی استان‌ها ادامه داد: اگر در شورا، دولت و مجلس کارها سلیقه‌ای و تفرقه انگیز شود، هیچگاه به نتیجه نخواهیم رسید. با این وجود دولت‌ها‌ دایره قدرت شوراها را محدود می‌کنند.

انتهای پیام/


منبع:

اخبار مشابه :


درج نظر
نظرات خود را با ما در میان بگذارید

نام الزامی است.
آدرس ایمیل الزامی است. آدرس ایمیل صحیح نیست.
متن نظر الزامی است.
تازه ترین
اعضا
پربازدیدترین