تاریخ: 1396/11/01 - ساعت: 1:1

۳۰۰ هزار خودروی در سن فرسودگی تهدیدی برای هوای اصفهان


۳۰۰ هزار خودروی در سن فرسودگی تهدیدی برای هوای اصفهان
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۱ دی ۱۳۹۶
نویسنده: 8829

دوربین‌های شهری با مراکز معاینه فنی به صورت آنلاین مرتبط بوده و خودروهای بدون معاینه فنی در صورت تردد در کلان‌شهر اصفهان روزانه ۵۰۰ هزار ریال جریمه می‌شوند.

 به گزارش شهرایران به نقل از تسنیم  وسایل نقلیه ارتباط بسیار مستقیم و تنگاتنگی با آلودگی هوا دارند و به نوعی می‌توان گفت 50 درصد سهم آلودگی هوا در کلان‌شهرها مربوط به وسایل نقلیه است. بیش از نیمی از ترددهای مردم در شهر با وسایل نقلیه شخصی است این موضوع بر آلودگی هوا نیز اثرگذار است و پلیس راهنمایی و رانندگی فرمانده انتظامی استان اصفهان تدابیری اندیشیده است تا از این حجم عظیم آلودگی بکاهد.

رئیس پلیس راهور فرماندهی انتظامی استان اصفهان با بیان اینکه وسایل نقلیه تاثیر مستقیمی بر آلودگی هوا دارند، اظهار داشت: در این زمینه اقدامات خوبی توسط مدیران شهری انجام شده اما وضعیت هوا هنوز برای گروه‌های سنی مختلف ناسالم است و بنابر این از همه شهروندان انتظار می‌رود در صورتی که نیاز ضروری به سفرهای درون شهری ندارند از تردد با خودروهای شخصی خودداری کنند تا وضعیت هوا در روزهای آتی بهبود پیدا کند.

سرهنگ رضا رضایی با بیان اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد ، 60 تا 70 درصد خودروهای شخصی در کلانشهر اصفهان به صورت تک سرنشین تردد می‌کنند، عدم همخوانی زیرساخت‌ها را علت این امر عنوان کرد و گفت: البته این دلیل نمی‌شود که با خودروی شخصی بیرون بیائیم چرا که عواقب و پیامدهای این کار به خودمان و فرزندانمان و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم برمی‌گردد.

وجود 300 هزار خودرو در سن فرسودگی

رئیس پلیس راهور استان اصفهان خاطرنشان کرد: برابر آمارها نزدیک به 19 میلیون خودرو در کشور تردد می‌کنند و در استان اصفهان حدود یک میلیون تا یک میلیون و 500 دستگاه خودرو وجود دارد که حدود 20 درصد این خودروها یعنی به عبارتی 300 هزار دستگاه خودرو در سن فرسودگی قرار دارند.

وی بیان کرد: براساس قانون تردد خودروهای فرسوده در کلانشهرهایی مانند اصفهان ممنوع است و در صورت مشاهده پلیس از تردد آنها جلوگیری به عمل می‌آورد.

سرهنگ رضایی ادامه داد: به دلیل عدم هماهنگی‌ها و اسقاط نشدن این گونه خودروها متاسفانه در بعضی از انواع خودروها رقم فرسودگی فوق العاده بالا است به طوری که بیش از 50 درصد ناوگان حمل و نقل باری فرسوده است.

وی اظهار داشت: خودروهای کمپرسی و کامیون‌های کشنده که بعضاً به دلیل عملیات عمرانی در معابر شهری تردد می‌کنند در آلودگی هوا نقش دارند که این روزها بر اساس هماهنگی با اتحادیه این نوع خودروها تردد آنها در معابر شهری را محدود کردیم.

رئیس پلیس راهور استان اصفهان به سهم خودروهای سرویس برخی از شرکت‌ها، سازمان‌ها و کارخانجات در آلودگی هوا پرداخت و افزود: برخی از سازمان‌ها و دستگاه‌ها نیز از خودروهای فرسوده برای ایاب و ذهاب کارکنان خود استفاده می‌کنند که باید گفت با این کار، از طرفی ایمنی کارکنان خود را با خطر مواجه می‌سازند و از طرفی هم سبب آلودگی هوا می‌شوند.

وی تصریح کرد: سن یک مینی بوس 16 سال است در صورتی که برخی از سازمان‌ها برای سرویس کارکنانشان از مینی بوس‌هایی استفاده می‌کنند که بالای 20و 25 سال عمر دارند. این سازمان‌ها وشرکت‌ها باید برنامه‌ریزی کرده و خودروهای فرسوده خود را از رده خارج کنند.

ارتباط آن لاین دوربین های شهری با مراکز معاینه فنی

سرهنگ رضائی پیرامون اقدامات پلیس راهور استان برای کاهش آلودگی هوا گفت: در این زمینه تمام دوربین‌های زوج و فرد در محدوده رینگ یک از چهارم آذرماه به صورت آن لاین به مراکز معاینه فنی لینک شدند و اگر خودرویی فاقد معاینه فنی باشد و در این محدوده تردد کند به طور روزانه 500 هزارریال جریمه می‌شود.

وی افزود: رینگ 3 هم در حال تجهیز به این سیستم است و در آینده تمام بزرگراه‌ها هم تجهیز می‌شوند و از این پس تمام خودروها در هرکجا که تردد کنند معاینه فنی آنها رصد می‌شود.

رئیس پلیس راهور استان اصفهان ادامه داد: قانون به پلیس اختیار داده هر خودروی فرسوده‌ای که در کلانشهرها تردد کند روزانه 500 هزار ریال جریمه کند که البته ما دوست نداریم کسی جریمه شود اما و قتی می‌بینیم افرادی هستند که توجه نمی‌کنند و به عموم مردم خسارت وارد می‌شود ما هم وظیفه داریم که با آنها برخورد کنیم.

استقبال پلیس از تردد خودروهای هیبریدی

وی با بیان اینکه خودروهای هیبریدی اگر خریداری شود در محدوده زوج و فرد اجازه تردد به آنها می‌دهیم، گفت: باید به سمت و سوی استفاده از موتورسیکلت‌های برقی و خودروهای هیبریدی برویم و سوخت‌های فسیلی را کنار بگذاریم. همانطوری که خیلی از کشورهای پیشرفته دنیا امروز برای خودشان برنامه‌ریزی کردند که میزان مصرف سوخت خودروهای خود را به صفر رسانده و به سمت خودروهای برقی بروند.

سرهنگ رضائی با بیان اینکه از شهروندان می‌خواهیم نه در این ایام بلکه در تمام طول سال از خودروهای شخصی استفاده نکنند، گفت: باید استفاده از دوچرخه، وسایل نقلیه عمومی و موتورسیکلت برقی به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود چرا که آیندگان در مورد ما قضاوت خواهند کرد و مطمئن هستم، مردم با فرهنگ اصفهان این مسایل را رعایت خواهند کرد تا اتفاقاتی که این روزها در زمینه آلودگی هوا رخ داده و مدیریت شهری مجبور به تعطیلی مدارس شده است دیگر تکرار نشود.

انتهای پیام/


منبع:

اخبار مشابه :


تازه ترین
اعضا
پربازدیدترین