تاریخ: 1396/11/01 - ساعت: 1:1
معاون عمران، توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور:

وزارت كشور به دنبال تقویت شورای عالی استان هاست/ شورای عالی استان ها مهمترین حلقه استحكام شوراها


وزارت كشور به دنبال تقویت شورای عالی استان هاست/ شورای عالی استان ها مهمترین حلقه استحكام شوراها
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۰ دی ۱۳۹۶
نویسنده: 8829

محمدعلی افشانی با اشاره به اینکه می خواهیم فصل جدیدی از تعامل و همکاری برای تقویت شورای عالی استان ها شروع کنیم گفت: اعتماد مردم به نظام شورایی باید بیشتر شود.

به گزارش شهرایران  محمدعلی افشانی در نخستین اجلاس پنجمین دوره شورای عالی استان ها با بیان اینکه اعتماد مردم و منتخبین مردم به اعضای شورای عالی استان ها یک سرمایه عظیم اجتماعی است اظهار کرد: قدرت انتخاب مردم حاصل تلاش و رنج بشر برای بدست آوردن حق انتخاب بوده است.

وی در ادامه افزود: شورای عالی استان ها متشکل از 75 نماینده از 31 استان کشور است. تهران 4 نماینده، 11 استان هر کدام 3 نماینده و 19 استان هر کدام 2 نماینده در شورای عالی استان ها دارند.

افشانی با اشاره به اینکه شورای عالی استان ها مهمترین حلقه استحکام شوراها خواهد بود. شورای عالی یعنی نبود تبعیض، تقسیم قدرت با عدالت و کار جمعی با خرد جمعی.

معاون عمران، توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور با اشاره به جایگاه شورای عالی در قانون اساسی، قانون شوراها و قانون شهرداری ها گفت: در این قوانین ارتباط تنگاتنگی میان شوراها با وزارت کشور وجود دارد و نقش وزارت کشور در تقویت نهاد شوراها و شهرداری دیده شده است.

وی خاطرنشان کرد: تقویت شورای عالی می تواند الگویی برای سایر نهادهای اجتماعی باشد تا جامعه بوسیله خود مردم اداره شود. تقویت نهادهای اجتماعی موجب ایجاد بستر همبستگی اجتماعی می شود. این بستر عامل مشارکت اجتماعی و ایجاد تعلق ملی می شود. تعلق ملی، امنیت ملی که اساس توسعه است را ایجاد می کند. امنیتی پایدارتر است که با مشارکت مردم تامین می شود.

افشانی افزود: شهرداری ها در شرایط مطلوب نبوده و مشکلات عدیده ای دارند که‌ در حال تلاش برای حل این مشکلات هستیم. لایحه درآمدهای پایدار با امضای مشترک وزارت کشور و اقتصاد روز گذشته در کمیسیون کلان شهرها بررسی و تصویب شد. براساس این لایحه سهم سازمان شهرداری ها و دهیاری ها از کل مالیات بر ارزش افزوده از 33 درصد به 50 درصد افزایش یافت. لوایح دیگری نیز در حال بررسی است.

معاون عمران، توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور راهی جز اداره کشور نیست مگر با تقویت شوراها. شوراها هم باید اعتماد مردم را افزایش دهند و باید تلاش شود تا مردم نظام شورایی را نظامی کارآمد بدانند. شوراها باید به گونه ای عمل کنند که هر روز میل و اراده مردم به نظام شورایی بیشتر شود. زمانی اعتماد مردم بیشتر می شود که اعضای شورای عالی براساس قانون و منافع مردم اقدام کنند.

وی در پایان با اشاره به اینکه باید تلا‌ش کنیم که مدیریت یکپارچه شهری را بیش از پیش تقویت کنیم گفت: البته این کار ساده نیست چون دستگاه های دولتی براحتی اختیارات خود را واگذار نمی کنند.

انتهای پیام/


منبع:

اخبار مشابه :


تازه ترین
اعضا
پربازدیدترین