تاریخ: 1396/11/01 - ساعت: 1:1

مسمومیت ۹۶ نفر در اصفهان بر اثر گازگرفتگی؛ ۹ نفر فوت شدند


مسمومیت ۹۶ نفر در اصفهان بر اثر گازگرفتگی؛ ۹ نفر فوت شدند
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۶ آذر ۱۳۹۶
نویسنده: 8829

مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون ۹۶ مورد مسمومیت و ۹ مورد فوتی ناشی از گاز گرفتگی در استان اصفهان داشته‌ایم که ۵۰ درصد این آمار در آذر ماه اتفاق افتاده است.

 به گزارش شهرایران به نقل از تسنیم غفور راستین  با اشاره به استفاده غیر استاندارد وسایل گازسوز اظهار داشت: گاز مونوکسید کربن، گاز بی‌رنگ و بی‌بویی است که سالانه جان تعداد زیادی از مردم را در اثر سهل‌انگاری در استفاده نادرست وسایل گرمایشی، به خطر می‌اندازد.

وی با اشاره به آمار موجود در 3 سال اخیر افزود: 288 مورد مسمومیت و 29 مورد فوتی ناشی از گازگرفتگی در سال 94 داشتیم و این آمار در سال 95 به 374 مورد مسمومیت و 26 مورد فوتی افزایش یافت.

مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان، آمار سال 96 را 96 مورد مسمومیت و 9 مورد فوتی اعلام کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود با کاهش دما و استفاده غیر اصولی از وسایل گرمایشی تعدادی از مردم این روند سیر صعودی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: می‌توان با رعایت نکاتی چون، استفاده از وسایل استاندارد گرمایشی، استفاده صحیح  از وسایل گازسوز، چک کردن مسیر دودکش‌ها و لوله‌های بخاری و عدم استفاده از پیک نیک در حمام یا کابین ماشی‌های سنگین، عدم نصب بخاری در حمام، چک کردن سالیانه وسایل گرمایشی توسط کارشناس مربوطه، عدم روشن گذاشتن خودرو در پارکینگ و عدم استفاده از پیک‌نیک و منقل در فضای بسته، آمار مسمومیت و مرگ و میر ناشی از استشمام گاز مونوکسید کربن را کاهش داد.

راستین گفت: به مردم توصیه می‌شود منفذی را از پنجره یا در باز نگه دارند و اتاق را کاملاً کیپ نکنند تا اکسیژن وارد شود، در غیر این صورت گاز مونوکسید کربن جایگزین اکسیژن خواهد شد و سبب ایجاد مسمومیت یا فوت می‌شود.

 وی با اشاره به علائم گاز گرفتگی بیان کرد: در صورت مواجه با فردی که دچار سرگیجه، تهوع و استفراغ ناشی از مسمومیت گاز مونوکسید کربن شده، حتما وی را به مکان باز برده تا از اکسیژن هوا استفاده کند اما در صورت تشدید علائم با اورژانس برای انتقال وی به مراکز درمانی تماس بگیرید.

انتهای پیام/


منبع:

اخبار مشابه :


تازه ترین
اعضا
پربازدیدترین