تاریخ: 1396/09/22 - ساعت: 1:1

490 هزار واحد مسکونی خالی در شهر وجود دارد / نباید برای تمام مناطق شهر به یک شکل برنامه نوشت


490 هزار واحد مسکونی خالی در شهر وجود دارد / نباید برای تمام مناطق شهر به یک شکل برنامه نوشت
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه, ۱۴ آذر ۱۳۹۶
نویسنده: 8829

عضو هیئت رییسه شورای شهر تهران با اشاره به 490 هزار واحد مسکونی خالی در شهر بر ضرورت برنامه ریزی در مناطق بر اساس استعدادهای خاص منطقه تاکید کرد.

به گزارش شهرایران، زهرا نژاد بهرام عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران امروز به عنوان سخنران پیش از دستور جلسه بیست و هفتم شورای شهر تهران به پای تریبون شورا آمد و از چالش ها و راهکارهای حل آن سخن گفت.

وی با تبریک میلاد پیامبر اکرم (ص) پیامبر مهر و اخلاق بر ضرورت قرار گیری در مسیر این پیام آور الهی با ایجاد اعتماد حرکت منسجم به عنوان اصل اساسی تاکید کرد. 

عضو شورای شهر تهران همچنین به روز دانشجو اشاره کرد و گفت: نیمه آذر، یاد آور تدبیر و ظلم ناپذیری جوانانی است که در مسیر باورشان، از جان گذشتند و حماسه ای را خلق کردند که از صفحه تاریخ فراموش ناشدنی است.

نژاد بهرام اظهار داشت: ترویج گفتمان عدالت و مردم سالاری در محیط دانشگاهی و اجتماع از رویکردهای مهم اقشار تحصیلکرده در فضای آکادمیک و جامعه است.

وی ادامه داد: دانشجویان علاوه بر علم آموزی، با درایت سیاسی و تحلیل اتفاقات پیرامون و جامعه قادرند پیشگامی جریان مردم سالاری را بر عهده داشته باشند و این امر مگر با گشایش فضای گفتگو و مطالبه گری در جنبش ها و تشکل های دانشجویی محقق نمی شود. 

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران تاکید کرد: این رویکرد بستری از انتظارات و تقاضاها را در جامعه دانشجویی کشور ایجاد کرده که پیگیری آنها به معنی باور به نقش پیشگامی دانشجویان در تحرک اجتماعی است.

نژاد بهرام اظهار داشت: علی رغم لزوم بهره گیری از دانش، تخصص و سایر استعدادهای این گروه، متاسفانه ظرف سال های گذشته شاهد سرخوردگی و مهاجرت نخبگان به سایر کشورها بوده ایم،. از این رو لازم است تمامی مسئولان و دستگاههای اجرایی کشور، بویژه در شهر تهران که قریب به 700هزار دانشجوی نخبه را از سرتاسرکشور در خود گردآورده از این ظرفیت دانش آموختگی بهره گیرند و قدر میرزاخانی های امروز کشور را بدانند، قبل از آنکه دیر شود.

وی تاکید کرد: ضروریست شورای اسلامی شهر تهران که با تکیه بر آرای شهروندان شکل گرفته به طریق اُولی این رویه را در پیش گیرد. درهمین راستا کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران اقدام به تشکیل کارگروه های مشاوره ای از دانشجویان نموده که با خلاقیت، ایده های نو و انگیزه مثال زدنی شان همواره در صف اول مشارکت و ایفای مسئولیت های خطیر هستند. 

عضو شورای شهر تهران در ادامه به چالش های شهر اشاره کرد و حل آن را مستلزم بازخوانی و همفکری اعضای محترم شورای شهر تهران است.

وی اظهار داشت: هرچند که چالش هایی از جمله ترافیک کلافه کننده، آلودگی خفه کننده، رانت و فساد نهادینه شده، انبساط ساختاری مدیریت شهری همواره مورد تاکید قرار داشته اند و البته کماکان به عنوان بخشی از معضلات پایتخت به شمار میروند اما مُداقه بر علت العلل و ریشه چنین مسائلی مارا نهایتا به بی نظمی، اغتشاش مدیریتی و تعدد قوانین در حوزه شهرسازی و معماری میرساند.

عضو کمیسیون معماری و شهرسازی در خصوص معضلاتی که سالهاست شهر تهران با آن روبرو به طرح جامع شهر تهران اشاره کرد و گفت: در این طرح پیش بینی 8.7میلیون نفرجمعیت برای سال 1405 در کلانشهر تهران شده است اما این پیش بینی 10سال زودتر تحقق پیدا کرده و در حال حاضر بیم آن می رود که تهران 1405 سقف جمعیت پذیری طرح جامع (10.5میلیون نفر) را تا حد زیادی پشت سر بگذارد بدون آنکه بسترهای ارئه خدمات و ارتقای کیفیت زندگی تامین شده باشد.

نژاد بهرام به درآمدهای شهرداری اشاره کرد و اظهار داشت: تامین بخش زیادی از منابع درآمدی شهرداری از محل عوارض حاصل از ساخت و ساز، به گونه ای که صرفا در ردیف بودجه سال 1396 حدود 7هزار و 300 میلیارد تومان از بودجه 17 هزار و 900میلیارد تومانی، از تغییر کاربری و عوارض مازاد بر تراکم حاصل شده است.

وی به بافت فرسوده و ناکارآمد شهری اشاره کرد و گفت: وجود قریب به 3هزار و300هکتار بافت فرسوده، 14هزار و 800 هکتار بافت ناپایدار و 9 هزار و 600 هکتار بافت ناکارآمد شهری که مسائل و مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی خاص خود را دارند و از ایمنی لازم در برابر خطرات محروم اند.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: اجرایی شدن کمتر از یک دهم درصد از آرای قلع و قمع صادره توسط کمیسیون ماده 100 نگرانی بیشتر بر نهادینه شدن تخلف ها و عدم رسیدگی به آنها را در پی دارد.

نژاد بهرام اظهار داشت: بی توجهی به مساله مهمِ بناهای بلند مرتبه در شهر تهران، به گونه ای که از 981بنای بلند مرتبه موجود در پایتخت، حدود 250مورد که قریب به 25درصد را شامل میشود، ناایمن و بدون شناسنامه اطلاعاتی سازه و تاسیسات است.

وی به غفلت از ظرفیت های مهم نهفته در منطقه 22 اشاره و تاکید کرد: طبق طرح جامع مصوب بنا بود این منطقه در چشم انداز 1405، 500هزار نفر ظرفیت جمعیت پذیری داشته باشد اما هم اکنون با لحاظ تعداد پروانه های صادره مسکونی و با در نظر گرفتن سرانه جمعیت 3.1 به ازای هر خانوار، به بیش از 500هزار نفر رسیده است.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران ادامه داد: این حقیقت تلخ به آن معناست که اگر خواهان تحقق اسناد بالادستی شهر تهران باشیم و در مسیر اصلاح و بازنگری طرح جامع و تفصیلی حرکت نکنیم، نباید حتی یک واحد مسکونی در منطقه 22 پروانه ساخت بگیرد.

نژاد بهرام همچنین به واحدهای مسکونی خالی در شهر اشاره کرد و گفت: کم توجهی به ساخت و ساز در حوزه مسکن بر اساس استطاعت شهروندان منجر به ایجاد 490هزار واحد مسکونی خالی در شهر تهران شده و البته عمده ساخت وساز ها در محدوده شمالی شهر است.

وی خاطرنشان کرد: برای اثبات این ادعا که ساخت وساز های انجام گرفته ظرف سالهای گذشته متناسب با توان مالی خانوارها نبوده، کافیست این حقیقت آشکار شود که بیشترین تقاضای شهروندان از معاملات حوزه مسکن در متراژ های 60تا 70متری رقم خورده اما بالاترین نرخ فراوانی ساخت و ساز در متراژهای 110تا 130 صورت گرفته است.

عضو هیئت رییسه شورای شهر تهران اعمال برنامه ها وتصمیم گیری های یکسان برای تمامی مناطق 22گانه از دیگر چالش های شهر تهران ظرف سالهای گذشته برشمرد و تصریح کرد: به لحاظ کارشناسی نمی توان برنامه همانندی برای منطقه 10تهران با بیش از 50درصد فرسودگی و تراکم جمعیتی 405 نفر در هکتار و برای منطقه 21 با حدود 30 نفر در هکتار تراکم جمعیتی و 800 هکتار اراضی ذخیره نوسازی تنظیم کرد.

وی با تاکید بر بی توجهی به اراضی عباس آباد به عنوان گلوگاه تنفسی تهران گفت: در حال حاضر در مساحت 623 هکتاری این محدوده به دلیل اجرای پروژههای بزرگ مقیاس متعدد و وجود 35 ارگان و نهاد مستقر بخش عمده طبیعت بِکر محدوده از میان رفته است.

عضو هیئت رییسه شورای شهر تهران اضافه کرد: وجود 16مورد تعرض به محدوده عباس آباد و گزارش «عدم اظهارنظر» حسابرس شرکت نوسازی عباس آباد ظرف سالهای گذشته، گویای قصه پر درد و غیرشفاف این محدوده است. محدوده ای که به صراحت تمام از سوی مقام معظم رهبری می بایستی مرکز فرهنگی و سبز باشد.

وی بر ضرورت تغییر رویکرد در مدیریت شهری جدید تاکید کرد و اظهار داشت: حرکت در مسیر برنامه ریزی محلی و متناسب با شرایط و موقعیت های هر محله ، ضرورت تغییر نگاه و رویکرد نسبت به حوزه شهرسازی از بنگاه اقتصادی مدیریت اجرایی شهری به سیستم انتظام بخشی کالبد، منظر و معماری شهر، پایش و بررسی میزان تحقق پذیری طرح جامع و طرح تفصیلی، تمرکز بر نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری با تکیه بر تجربه های موفق دنیا موسوم به روش 4 p و پرهیز از مداخله های گسترده، یکجانبه و از بالا به پایین و همچنین ضرورت ايجاد ظرفيت هاي محرك توسعه در بافت فرسوده در سطح فرا محله و فرا منطقه که مقصدي براي شهروندان و فرصتي براي نوسازي است از محورهایی است که می تواند به این تفغییر کمک کند.

وی ادامه داد: توسعه سامانه های نظارتی مجموعه شورا بر شهرداری وسایر نهادهای مسئول در عرصه شهر، عملیاتی نمودن مدیریت یکپارچه بر اراضی عباس آباد با تاکید بر حفظ فضای سبز و فرهنگی، ایجاد اصلاح در رویه های کنونی و جلوگیری از تخلفات ساخت و ساز در شهر تهران با تکیه بر اعمال نظارت دقیق بر عملکرد ناظران وپیگیری اجرای مفاد تبصره 7قانون شهرداری و بویژه تقویت نظارت اجتماعی، تمرکز بر اصلاح ساختار شهرداری تهران و واگذاری امور و تغییر نقش شهرداری از تصدی گری به تسهیل گری، شناسایی ورفع فضاهای بی دفاع شهری به عنوان محمل ایجاد ناامنی و عدم حس تعلق شهروندان، مناسب سازی فضاهای شهری و ایستگاههای مترو برای تمامی شهروندان بخصوص اقشار توان یاب، کودکان و سالمندان که طی سالیان گذشته کمتر مورد توجه قرار گرفتند از دیگر محورهایی است که باید به آنها توجه شود.

نژاد بهرام در پایان با اعلام اینکه شورای پنجم شورای اعتماد و انسجام است و تمام تلاش خود را برای انسجام بخشی انجام می دهد گفت: این شورا باور دارد که همه شهروندان فارغ از هر نوع گرایش سیاسی و غیرسیاسی شهروندان این شهر هستند و موکلان ما و ما موظف هستیم به آنها بگوییم برای آنها و با آنها برای ارتقای کیفیت زندگی در شهر بر مبنای مشارکت عمومی عمل میکنیم.

انتهای پیام/


منبع:


تازه ترین
اعضا
پربازدیدترین