تاریخ: 1396/09/22 - ساعت: 1:1

بحران آب در شهرستان شهرضا جدی است


بحران آب در شهرستان شهرضا جدی است
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۲ آذر ۱۳۹۶
نویسنده: 8829

رئیس اداره هواشناسی شهرضا با بیان اینکه بحران آب موضوع جدی و اساسی در شهرستان شهرضا است، گفت: تمام برنامه‌ریزهای مؤسسات دولتی و غیردولتی باید با در نظر گرفتن شرایط خشکسالی انجام شود.

 به گزارش شهرایران به نقل از تسنیم ستار سبزعلی با اشاره به وضعیت بارندگی، اظهار داشت: در حال حاضر استان اصفهان به همراه استان‌های قم، مرکزی، خراسان جنوبی و یزد بیشترین کاهش بارش را نسبت به نرمال بلند مدت را در بین استان‌های کشور داشته‌اند.

وی افزود: در شهرستان شهرضا هم از ابتدای سال آبی یعنی از مهر 96، بارش قابل ملاحظه‌ای رخ نداده است که این امر منجر به تشدید شرایط خشکسالی در منطقه می‌شود.

رئیس اداره هواشناسی شهرضا بیان کرد: خروجی مدل‌های پیش‌بینی نشان می‌دهد که شرایط بهبود وضعیت بارش برای ماه‌های سرد سال، دی- بهمن مهیا است.

وی ادامه داد: در مجموع بارش دی و بهمن نسبت به پاییز وضعیت مطلوب‌تری دارد اما باز هم بارش‌ها کمتر از نرمال است و این شرایط سبب تشدید وضعیت خشکسالی در شهرستان می‌شود.

سبزعلی با بیان  اینکه خشکسالی در همه ابعاد و به ویژه در منابع آبی جدی است، خاطرنشان کرد: باید مدیریت بهینه مصرف آب در همه زمینه‌ها اعم از شرب، صنعت، کشاورزی به صورت جدی انجام شود.

وی افزود: تمام برنامه‌ریزهای مؤسسات دولتی و حتی غیردولتی باید با در نظر گرفتن شرایط خشکسالی انجام شود، بحران آب موضوع جدی و اساسی در شهرستان شهرضا است.

رئیس اداره هواشناسی شهرضا گفت: از ابتدای سال زراعی جاری یعنی از مهر، هیچ‌گونه بارش قابل ملاحظه‌ای در شهرستان رخ نداده و در عمل کاهش بارش ما نسبت به شرایط نرمال صددرصد است.

وی با اشاره به استاندارد تجهیزات و امکاناتی که برای پیش بینی‌های هواشناسی از آنها استفاده می‌شود، اظهار داشت: تحول و بهبود وضعیت پیش‌بینی ارتباط مستقیمی به پیشرفت تکنولوژی و فناوری در کشور دارد، واقعیت این است که با توجه امکانات کشور پیش بینی وضعیت خوبی دارد اما در مقایسه با کشورهای پیشرفته  جایگاه مطلوبی ندارد. هر چند که نسبت به کشورهای منطقه وضعیت قابل قبولی دارد.

سبزعلی با بیان اینکه در 5 سال اخیر با واردات و بکارگیری ابزار پیشرفته‌ای نظیر رادار و ماهواره شرایط بهتر شده و با توسعه ابزار یاد شده وضعیت بهتر هم می‌شود، افزود: خیلی از مشکلات این حوزه پدیده‌های خرد مقیاس است و برای پیش بینی پدیده‌های ریز محلی نیاز به ارتقای فناوری در این حوزه است.

انتهای پیام/منبع:


تازه ترین
اعضا
پربازدیدترین