تاریخ: 1396/10/29 - ساعت: 1:1

انتقاد به نحوه بهره‌برداری از کاروانسرای خانات


انتقاد به نحوه بهره‌برداری از کاروانسرای خانات
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه, ۷ آذر ۱۳۹۶
نویسنده: 8829

رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران نسبت به بهره‌برداری از کاروانسرای خانات در محدوده چهارراه مولوی انتقاد کرد و گفت: بهره‌برداری از این مجموعه آن را تبدیل به بارانداز کالا و حجره‌های پررفت و آمد کرده است.

به گزارش شهرایران به نقل از تسنیم حسن خلیل‌آبادی در جریان بیست و پنجمین جلسه شورای شهر تهران اظهار کرد: متاسفانه در هفته‌های گذشته تذکراتی را در خصوص بناهای تاریخی در سطح شهر تهران داده‌ام که متاسفانه مسئولان مربوطه هیچ اقدامی را در خصوص این تذکرات انجام نداده‌اند.

وی گفت: به عنوان مثال هفته گذشته تذکری را در خصوص استقرار دودکش مترو در مقابل ساختمان موزه فرش در مجاورت پارک لاله ارائه کردم که این موضوع نیز مورد توجه مسئولان میراث قرار نگرفته است. 

خلیل‌آبادی اضافه کرد: یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه شود کاروانسرای خانات یکی از معدود کاروانسرای زیبای شهر تهران است که در چهارراه مولوی با مساحت حدود 10 هزار متر مربع در سال 1261 هجری شمسی احداث شده است.

وی گفت: این بنای تاریخی که با الهام از معماری  باغ‌های ایرانی شکل گرفته، در تاریخ 1382 به عنوان یکی از آثار ملی با شماره 10418 ثبت شد اما نحوه بهره‌برداری از آن و تبدیل آن به بارانداز کالا و حجره‌های پررفت و آمد، آلودگی بصری و صوتی فراوانی ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: با وجود نامه‌نگاری‌های صورت گرفته با شهرداری منطقه مذکور اما تاکنون هیچ اقدام مثبتی در این زمینه حاصل نشده است و با عنایت به اینکه کاروانسرا ظرفیت بسیار مناسبی برای جذب گردشگر به عنوان مهمانسرای سنتی، رستوران و یا حتی بازارچه فروش محصولات اقوام برای گردشگران را دارا است، از متولیان امر خواستارم که جهت پیگیری و رسیدگی به این بنای ارزشمند تاریخی اقدامات لازم را صورت دهند.

انتهای پیام/ 


منبع:

اخبار مشابه :


تازه ترین
اعضا
پربازدیدترین