تاریخ: 1396/09/03 - ساعت: 1:1

آئین‌های محرم؛ حسینیه و زینبیه زنجان


آئین‌های محرم؛ حسینیه و زینبیه زنجان
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه, ۱۸ مهر ۱۳۹۶
نویسنده:

با اینکه زنجان از نظر وسعت شهر بزرگی نیست، اما سال‌هاست که در این عزاداری بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت شرکت می کنند.

هر ساله از اول تا سیزدهم ماه محرم، عزاداری حسینه‌ اعظم زنجان، باشکوه برگزار می‌شود که با شکوهترین و با عظمت‌ترین آن هشتم محرم یعنی شب تاسوعا می‌باشد.

این مراسم سالهاست به عنوان یکی از بزرگترین مجمع عاشقان امام حسین (ع) در جهان شناخته می‌شود. 

با اینکه زنجان از نظر وسعت شهر بزرگی نیست، اما سال‌هاست که در این عزاداری بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت شرکت می کنند و در طی این چند روز، مردم به سبب اعتقادات و باورهای قلبی خود، قربانی و نذوراتی به این حسینه اهدا می‌کنند.

از جنبه‌های مهم این مراسم، تعداد ذبح قربانی است که حسینیه‌ اعظم زنجان را به عنوان دومین قربانگاه جهان اسلام بعد از منا در مکه و نخستین قربانگاه در جهان تشیع بدل ساخته است و تاریخی بودن مراسم حسینیه براساس مستندات به زمان قاجار بر می‌گردد.

مراسم عزاداری باشکوه حسینیه‌اعظم زنجان که در روزهای هشتم، نهم و دهم ماه محرم برگزار می‌شود در تاریخ ۱۵ دی ماه ۸۷ با شماره ثبتی ۱۰ به عنوان دهمین مورد و از جمله آیین‌های عزاداری به عنوان نخستین نمونه در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شده است.

  زینبیه اعظم زنجان یکی از قطب‌های عزاداری استان زنجان بوده و همه ساله پذیرای خیل عظیم عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) از سراسر کشور و حتی خارج از کشور است.

در روز یازدهم محرم‌الحرام هر سال، شهر زنجان به عنوان پایتخت شور و عشق حسینی جلوه معنوی خاصی برخورد می‌گیرد و عاشقان امام حسین (ع) خود را آماده برای حضور در یک اجتماع عظیم و حماسی می‌کنند تا ندای "یاحسین" و "یا زینب" سر داده و به یاد شهید دشت کربلا عزاداری کنند.

این مراسم ساعات بعدازظهر روز ۱۱ محرم در محل زینبیه آغاز شده و در صحن مقدس آستان حضرت ابراهیم (ع) که یکی از امام زاده‌های قابل احترام زنجان است به پایان می‌رسد.

عزداری دو هیئت بزرگ زنجان یعنی "حسینیه" و "زینبیه" از آن جهت منحصر به فرد و مهم است که عاشقان حضرتش تمام وجود خود را در طبق اخلاص قرار داده و نثار جانفشانی‌های امامی می‌کنند که ۱۴ قرن پیش در چنین ایامی خود را فدای دین مبین اسلام کرد تا از گزند ناکسان در امان بماند.

نحوه عزاداری این دو هیئت پیچیده نبوده و روش خاصی ندارد بلکه طبق معمول نوحه‌خوانی و سینه‌زنی شاکله اصلی آن را تشکیل می‌دهد به طوری که در هر دو هئیت مداح اهل بیت با سرودن اشعاری در مدح امام حسین (ع) و اهل‌بیت وی، مردم را آماده کرده ومردم نیز با سینه‌زنی و زنجیر‌زنی او را همراهی می‌کنند.

مهمترین شاخصه و ویژگی اصلی عزاداری مردم زنجان در روزهای هشتم و یازدهم محرم اتحاد و یکپارچگی آنهاست که با نظر و حرات خاصی به عزاداری مشغول می‌شوند.

از جمله ویژگی‌های مهم عزاداری زنجان وجود مداحان مهم و شاعر معروف اهل بیت (ع) است.

حاج ولی‌الله کلامی (شاعر)، حاج جواد رسولی، حاج اصغر گنج‌خانلو، حاج مرتضی حیدری، حاج غلامرضا عینی‌فرد، حاج علیرضا بیگدلی و ... از جمله مداحانی هستند که شور و شوق حسینی را در بین مردم تقسیم می‌کنند.

آئین طشت‌گذاری یکی از قدیمی‌ترین سنت‌ها و مناسک ایرانی است که در آستانه ماه محرم برگزار می‌شود.

این مراسم سه روز پیش از آغاز محرم طی تشریفات خاص و پرشور برگزار می‌شود.

براساس روایت‌ها ایشان در روز ۲۷ ذیحجه آب مشک‌ها را در طشت‌ها ریخته و لشکر حر و اسبان سپاه او را سیراب می‌کند.

تشت‌هایی که در این مراسم مورد استفاده قرار می‌گیرد از جنس برنز یا مس است.

بعد از عزاداری ریش سفیدان و عاشقان حسین (ع) در هر محله طشت‌ها را به دوش حمل کرده و وارد مسجد می‌شوند و حاضران در مجلس به احترام آن به پا خواسته و در مقابل آن‌ها سینه‌زنی می‌کنند و نوای الدخیل "یا ابوالفضل" سر می‌دهند.

پس از آن ریش‌سفیدان با دور زدن در مسجد تشت‌ها را در سرجای خود قرار می‌دهند و طشت‌ها را از آبی که در کوزه‌ها بر دوششان حمل کرده‌اند پر می‌کنند.

روشن کردن شمع و نوشیدن آب متبرک از این ط‌شت‌ها همراه سوگواری، از اعمال این مراسم است.

بعداز اتمام مراسم، مردم آب‌های موجود در تشت‌ها را به عنوان تبرک به خانه‌هایشان برده و یا بین اقوام تقسیم می‌کنند.

هیئت عاشوراییان زنجان، هئیت رایت‌الحسین (ع) زنجان، هیئت فاطمیون زنجان، هیئت فاطمیه زنجان و هیات محبین امام صادق (ع) زنجان از جمله هیئت‌های زنجان می‌باشد.

عزاداری استان زنجان هرچند همانند سایر استان‌ها از آیین‌ها و رسم رسومات خاصی پیروی نمی‌کند ولی یکپارچه بودن عزاداران واقعی این استان آن را به عنوان پایتخت شور و شعف حسینی تبدیل کرده است.

انتهای پیام/


منبع:


تازه ترین
اعضا
پربازدیدترین