تاریخ: 1396/10/28 - ساعت: 1:1
رئیس کل دادگستری استان فارس:

طرح پیشگیری از تصرفات غیر قانونی اراضی به صورت مستمر اجرا شود


طرح پیشگیری از تصرفات غیر قانونی اراضی به صورت مستمر اجرا شود
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه, ۱۱ مهر ۱۳۹۶
نویسنده: 7487

رئیس کل دادگستری استان فارس بر تشکیل کارگروه پیشگیری و دبیرخانه پیگیری اجرای طرح تخصصی پیشگیری از تصرفات غیر قانونی اراضی تأکید کرد و گفت: اجرای گام به گام این طرح باید به صورت مستمر مورد بررسی و پایش قرار گیرد.

به گزارش شهرایران به نقل از تسنیم در چهارمین نشست شورای پیشگیری از تخریب و تصرف اراضی با بیان اینکه بروز هرگونه آسیب، جرم و تخلف نشان‌دهنده وجود نارسایی و عدم پای‌بندی به قانون است اظهار داشت: کوتاهی و تعلل در اجرای قانون و عمل به وظایف زمینه سوء استفاده اشخاص زیاده‌خواه و فرصت‌طلب را فراهم می‌سازد. 


رئیس کل دادگستری استان فارس با تأکید بر اینکه یکی از اهداف اولیه تعیین شده در این شورا ایجاد هماهنگی و تعامل و نظارت بر اجرای قوانین در دستگاه‌ها است خاطر نشان کرد: عدم اشراف کامل افراد به حوزه وظایف و اختیارات یا وجود نواقص در اجرای مقررات زمینه بروز آسیب را فراهم ساخته است.


وی تصویب طرح‌های مختلف در حوزه اراضی و الگو پذیری از آن برای سایر حوزه‌ها را حاصل اقدامات کارشناسانه و انطباق تصمیمات اعضای شورا با قوانین خواند و تصریح کرد: در طرح‌های پیشنهادی و اجرا شده در این شورا تلاش شده است وظایف تعریف شده برای نهادهای متولی و دست اندرکار در راستای وظایف و تکالیف سازمانی باشد و از تدوین وظایف جدید و خارج از چارچوب وظایف قانونی پرهیز شود.


نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس با اشاره به نگرش و رویکرد شورای حفظ حقوق بیت‌المال بر ایجاد همفکری، شناسایی نقاط آسیب و ترمیم و اصلاح امور را مهمترین هدف و ثمره طرح‌ها و مصوبات شورا خواند و با تشریح طرح پیشگیری از تصرفات غیر قانونی اراضی افزود: مهم‌ترین دستاورد این طرح اجرای نظام‌مند  وظایف همه دستگاه‌های مرتبط با حوزه اراضی و زمین است.


القاصی ایجاد شفافیت در عمل به وظایف و قانون را از دیگر نتایج اجرای این طرح خواند و افزود: این طرح صرف نظر از نوع مالکیت اراضی توسط نهادهای دولتی زمینه حفظ و صیانت از حقوق بیت‌المال و عموم جامعه را فراهم می‌کند.


وی پرهیز از اتخاذ تصمیمات موازی و استفاده از ظرفیت‌های مشترک دستگاه‌های مسئول را از دیگر مزایای طرح ملی پیشگیری از تصرفات غیر قانونی در اراضی ارزیابی کرد و افزود: در طرح ارائه شده چارچوب وظایف همه دستگاه‌ها تدوین شده که با اجرای آن انسجام ویژه‌ای در راستای پیشگیری از دست‌اندازی‌های غیر مجاز ایجاد می‌شود. 


رئیس کل دادگستری استان فارس عدم آگاهی و اطلاع برخی مسئولین نسبت به مقررات را مورد انتقاد قرار داد و گفت: متأسفانه در گذشته شاهد اتخاذ برخی تصمیمات و واگذاری‌ها خارج از ضوابط بوده‌ایم که این موضوعات به پرونده‌های قضایی پیچیده تبدیل شده است.


القاصی از اعلام آمادگی معاونت منابع انسانی دادگستری استان فارس برای آموزش قوانین و مقررات مربوطه به مدیران و کارشناسان ذیربط توسط اساتید مجرب خبر داد و بر تشکیل کارگروه پیشگیری و دبیر خانه پیگیری اجرای طرح تخصصی پیشگیری از تصرفات غیر قانونی اراضی تأکید و خاطر نشان کرد: اجرای گام به گام این طرح باید مستمراً  مورد بررسی و پایش قرار گیرد.


وی اجرای این طرح را گامی رو به جلو در راستای پیشگیری از آسیب‌های حوزه زمین ارزیابی و خاطر نشان کرد: استان فارس به لحاظ موقعیت ویژه، همواره در معرض خطر دست‌اندازی سودجویان بوده  است که اجرای این طرح می‌تواند راه ورود و نفوذ سودجویان و فرصت‌طلبان را مسدود کند.


انتهای پیام/ 


منبع:

اخبار مشابه :


تازه ترین
اعضا
پربازدیدترین