تاریخ: 1396/11/02 - ساعت: 1:1
فرصت 100 روزه به شهردار تهران برای ارائه عملکرد شهردار سابق تهران

شورای شهر پنجم دنبال کدام گزارش است؟


شورای شهر پنجم دنبال کدام گزارش است؟
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۶ شهریور ۱۳۹۶
نویسنده: 0896

مهدی اسماعیل پور

به گزارش شهرایران به نقل از صبح‌نو،  مهلت 100 روزه برای یک گزارش. حکایت عدد آشنای این سال‌ها، بالاخره به ساختمان بهشت و شورای شهر تهران هم رسید. گزارش‌های 100 روزه‌ای که ابتدا وعده‌اش از پاستور داده شد، حالا کارش به شورای شهر تهران کشیده شده است. اعضای پنجمین دوره شورای شهر تهران، 21 شهریورماه به شهردار تهران فرصت 100روزه دادند که گزارش تغییر و تحول مدیریت شهری در 12سال گذشته را ارائه دهد. گزارشی که یک‌بار پیش از این هم به‌صورت کامل توسط شهردار سابق تهران در صحن علنی شورای شهر ارائه شد و حالا قرار است، گزارشی که «باب میل» لیست امید است، روی دوش شهردار فعلی تهران گذاشته شود. بی‌توجه به گزارش جامعی که توسط شهردار 12 سال گذشته تهران ارائه شده بود.


هفتمین جلسه شورای پنجم شهر تهران، 21 شهریورماه برگزار شد. جلسه‌ای که یکی از مصوبات آن، تعطیلات تابستانی برای اعضای شورا بود تا آنان بتوانند در آخرین هفته تابستان، خستگی این هفت جلسه را در یک هفته در کنند؛ اما یکی دیگر از تصمیم‌های اعضا در این جلسه، الزام شهردار تهران به گزارشی 100 روزه بود. طرحی که دو فوریت آن با ۱۸ رأی به هیات رییسه ارسال شد که با اکثریت آرا تصویب شد.


رییس شورای شهر تهران بر همین اساس، شهردار را ملزم کرده است تا این گزارش را به شورا ارائه کند. آقای «محسن هاشمی» در این‌باره گفت: «شهردار تهران ملزم است ظرف ۱۰۰ روز عملکرد قالیباف را به‌عنوان شهردار ۱۲ ساله تهران در بخش‌های مختلف تهیه و به شورا و مردم ارائه کند.»


آقای «سید حسن رسولی» عضو شورای شهر تهران هم در این باره گفت: «ما به مردم قول داده‌ایم ظرف ۳ ماه گزارشی از وضعیت شهر تهران در بخش‌های مختلف تهیه کنیم اما متاسفانه در این مدت با اطلاعات متناقض و غیراستناد مواجه شدیم.»


او این را هم گفت که طی ۱۲ سال ۱۱۳ هزار میلیارد تومان برای شهر هزینه شده است و برخی این عملکرد را سیاه و برخی سفید می‌دانند: «در گزارش‌های ارائه شده از شهرداری 2رویکرد وجود داشت که یکی رویکرد سفید از این دوره 12ساله و دیگری رویکرد سیاه بود که اعضای شورا به دلیل اینکه داده‌های مستندی در دست نداشتند، نظری در رابطه با آن ندادند. از شهردار تهران می‌خواهیم گزارشی ارائه دهد که چه میزان از اهداف و برنامه‌ها در حوزه اقتصاد شهری، تراکم‌فروشی اجرایی شده‌است.»


اظهارات این عضو شورای شهر تهران در حالی است که گزارش مبسوط، مفصل و جامع عملکرد 12ساله مدیریت شهری تهران، در آخرین روزهای فعالیت دکتر «محمد باقر قالیباف» به شورای شهر تهران ارائه شده است.


گزارشی که خوانده نمی‌شود

آخرین روز مردادماه امسال بود که شهردار سابق تهران، با دست پر به صحن شورای شهر رفت. دکتر «محمدباقر قالیباف» هزار صفحه گزارش از اقدامات ۱۲ساله شهرداری تهران را با خودش به شورای شهر برد تا سند فعالیت او در این سال‌ها بر مسند مدیریت پایتخت، در اختیار اعضای شورا قرار گیرد.


قالیباف خطاب به چمران درخواست کرد که این سند در اختیار شورای پنجم شهر تهران و همچنین اعضای چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران قرار گیرد.

او با بیان اینکه در این سند احتمال خطاهایی وجود دارد، آن را گامی مهم برای تحویل امور به دوره جدید مدیریت شهری دانست و اظهار امیدواری کرد که در دوره‌های بعد، چنین سندی با قطعیت و محتوای مناسب‌تر آماده و تحویل دوره‌های بعدی مدیریت شهری و شورای شهر شود.


اما چه شده است که سند هزار صفحه‌ای اقدامات شهردار سابق تهران، توسط شورای پنجم نادیده گرفته می‌شود و شهردار جدید پایتخت، ملزم به ارائه گزارشی جدید با مهلت 100 روزه از عملکرد 12‌ساله سلف خود در شهرداری تهران می‌شود؟


راز این رفتار را باید در هفته‌های گذشته جست و جو کرد. جایی که سیاست بازی، سبب شد تا نامه یکی از سران طیف اصلاح طلبی به شهردار جدید تهران در ستایش شهردار قبلی، مورد هجمه و واکنش‌های تند هم طیفانش قرار گیرد.


چهارم شهریور ماه امسال، حجت الاسلام «سید محمد موسوی خویینی ها» در نامه‌ای به دکتر «محمد علی نجفی» شهردار جدید تهران، از او خواست ادبیاتی متفاوت از ادبیات رایج برخی محافل و رسانه‌ها درباره مدیریت قالیباف بر شهر تهران در پیش بگیرد: «‌مایلم با عرض پوزش، مطلبی را یادآور شوم و آن این است که لطف بفرمایید و برخلاف آنچه در ماه‌های گذشته در برخی محافل و در بعضی رسانه‌ها رواج داشته است، جنابعالی سنت حسنه‌ای را که درخورِ شأن و شخصیت شماست در پیش بگیرید. در ماه‌های گذشته، اینجا وآنجا، همه سخن‌ها بر سر این بوده است که شهرداری در گذشته چه مشکلاتی به وجود آورده است و چه گرفتاری‌هایی را به ارث گذاشته است و... درخواستِ بنده این است که به‌جای آنکه، در گزارش‌های خود به همشهریانِ تهرانی، فهرستی از مشکلاتِ به‌جامانده از گذشته ارائه بفرمایید، به مردم نوید دهید که شهر شما را آبادتر خواهیم کرد، شهر تهران سامان‌یافته‌تر خواهد شد و مردم را به کارهای مهمی که به خواست خدا انجام خواهید داد امیدوار کنید.»


او در بخش دیگری از این نامه نوشت: «‌در سال‌های گذشته، تهران را هر سال آبادتر از سال قبل دیده‌ام. سال‌ها پیش، بنده از یکی از دوستان مشترک، که قطعاً جنابعالی هم وی را صاحب‌نظر در امور شهریِ تهران بزرگ می‌دانید، درباره مدیریت آقای قالیباف سؤال کردم. آن دوست محترم از توانایی و مدیریت قابل قبول ایشان یاد کرد.» موسوی خویینی‌ها در بخش پایانی این نامه هم نوشته بود: «‌آرزو می‌کنم و از خداوند می‌خواهم که جنابعالی یکی از مدیران شایسته‌ای باشید که سنتِ خوب قدردانی از کارهای خوب گذشته را با عملِ خود در جامعه رواج دهید و مشکلات به‌جامانده را پس از رفع آنها در کارنامه ماهانه و سالانه خود به مردم گزارش بفرمایید.»


نامه خبرساز

این نامه البته بلافاصله با واکنش‌های تندی روبه‌رو شد. به ویژه آن که تقدیر از عملکرد و مدیریت شهردار سابق تهران، پس از ماجرای مراسم تقدیر شخصیت‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و هنری از قالیباف در تالار «ایوان شمس» و حضور چهره‌هایی چون حجت‌الاسلام «سید حسن خمینی» سبب شده بود تا برخی از چهره‌ها و رسانه‌های اصلاح‌طلب، نتوانند عصبانیت خود را از این دو تقدیر پی‌در‌پی نشان دهند.


آفتاب یزد می‌نویسد: «انتخابات كه تمام شد، شورای شهر جدید هم كه به خیر گذشت (!) و شهردار جدید هم كه از سوی شورای شهر برگزیده شد، انگار نه انگار كه قالیباف همان كسی است كه او را زیر رگبار مسلسل انتقاد و اتهام می‌بستند... حالا قالیباف تبدیل به همان مدیر جهادی شده كه اصول‌گرایان از آن دم می‌زنند. سیدحسن خمینی از خاطرات مردم‌داری قالیباف می‌گوید و خوئینی‌ها‌ كه گاه‌گداری او را یكی از تأثیرگذاران راه اصلاحات می‌دانند در اقدامی قابل تأمل و نامه‌ای بحث‌برانگیز این بار نه تنها به مدح و ثنای مدیریت قالیباف پرداخته بلكه از نجفی به عنوان شهردار آینده نیز خواسته تا زیاد حرفی از مشكلات گذشته نزند و كار خودش را بكند. یعنی یك وقت به قالیباف و نحوه مدیریتش نقدی وارد نكند...» و بعد نویسنده این گزارش، با این ادبیات به موسوی خوئینی‌ها تاخته بود: «‌کمی بعدتر اما یکی دیگر از چهره‌ها‌ی برجسته اصلاح طلب در نامه‌ای به نجفی شهردار جدید تهران تعجب‌ها‌ را چند برابر برانگیخت(!) این‌بار نوبت موسوی خوئینی‌ها‌ بود که از در عطوفت با قالیباف وارد شود آن هم افراطی‌تر‌(!)»


آقای «عبدالله رمضان‌زاده» سخنگوی دولت اصلاحات نیز در واكنش به این اظهارات در توئیت خود نوشت: «آقای موسوی خوئینی‌ها توصیه اخلاقی کرده‌اند که آقای نجفی کاری به عملکرد منفی قالیباف نداشته باشد و گزارش ندهد. قول می‌دهند طلبکار نشود؟»


آقای «عبدالله ناصری» فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در این‌باره گفت: «‌به‌هر‌حال در سال‌های گذشته در شهرداری گاهی حرکاتی صورت گرفته که خلاف مصالح شهر بوده است. در حادثه پلاسکو شاهد بودیم که چه منازعه شدیدی بین شورا و شهرداری اتفاق افتاد، مشخص شد مصوبات بودجه‌ای آتش‌نشانی اجرایی نشده است و کمبود تجهیزات آتش‌نشانی به دلیل همین عدم بودجه باعث آن اتفاق دردناک بر سر آتش‌نشانان شد (!) لذا اگر این مسائل واقعی است باید گفته شود.»


این هجمه جدید به نامه کسی که بسیاری او را «پدرخوانده اصلاحات» می‌خوانند، در کنار الزام شهردار جدید تهران به تقدیم گزارش 100روزه، در‌حالی‌که گزارش و سند هزار صفحه‌ای شهردار سابق تهران، موجود است، نشان می‌دهد که هیاهوی اصلاح‌طلبان، بیش از آن که برای پیشبرد اهداف شهری باشد، در واقع حمله به دو اتفاق اخیر در تقدیر چهره‌های شاخص جریان منتقد شهرداری تهران از مدیریت و خدمات قالیباف است. اتفاقی که به نظر می‌رسد با طرح ماجرای گزارش 100 روزه، می‌خواهد تلخی تقدیر از قالیباف را از کامشان جدا کند. تقدیرها و مراسمی که شنیدن و دیدنش، به کابوس غیرمنتظره یک ماهه اخیر اصلاح‌طلبان تبدیل شده است.


انتهای پیام/ 


منبع:

اخبار مشابه :


تازه ترین
اعضا
پربازدیدترین