تاریخ: 1396/09/20 - ساعت: 1:1

نگاهی به عملکرد دوره سوم شورای عالی استانها/2


نگاهی به عملکرد دوره سوم شورای عالی استانها/2
تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۹ شهریور ۱۳۹۶
نویسنده: 0896

خلاصه وضعیت لوایح دولت و طرح های نمایندگان مجلس مرتبط با شوراها و مدیریت محلی

خبرگزاری شهرایران در ادامه بررسی عملکرد ادوار  شورای عالی استانها ( دوره سوم ) در گزارش پیش رو ارتباط عمیق و کارشناسی شورای عالی استانها با دولت و مجلس وقت در خصوص لوایح مرتبط با مدیریت شهری را بررسی کرده است.


لوایح دولت و طرح های نمایندگان مجلس مرتبط با شوراها و مدیریت محلی

حوزه مجلس و دولت شورای عالی استانها علاوه بر پیگیری طرح های ارسالی این شورا به مجلس و دولت وظیفه خطیر دیگری نیز به عهده داشته و آن رصد کردن و رهگیری آن دسته از لوایح تقدیمی دولت به مجلس و طرح های نمایندگان مرتبط با موضوع شوراها و مدیریت شهری و روستایی بود.

این حوزه موظف بود ضمن انعکاس عنوان و مواد لوایح و طرح های یاد شده به رئیس شورای عالی استا‌ن‌ها، پاسخ های کارشناسی و رسمی را تهیه و در مجلس دنبال و اعمال نماید. بر همین اساس گاهی ماهیت لوایح و طرح های تقدیمی با منافع شوراها و مدیریت شهری و روستایی در تضاد بودند  و گاهی موافق لذا در این شرایط حوزه مجلس و دولت شورای عالی استانها در کنار رییس  و اعضا محترم شورای عالی استانها متناسب با این لوایح و طرح ها حمایت یا مخالفت خود را در فرایند بررسی انها اعمال میکرد. به عهنوان نمونه نمایندگان محترم مجلس طرحی را در خصوص حذف اختیار انتخاب شهردار توسط شوراها تهیه نموده بودند که این موضوع به رییس محترم شورای عالی استانها انعکاس گردید. ایشان با حضور در مجلس و رایزنی با نمایندگان مجلس با کلیات مانع تصویب این طرح شوند که این مهم محقق گردید.

ضمنا این حوزه در مجلس شورای اسلامی کار ویژه دیگری نیز داشته و ان تنظیم طرحها و پیشنهادات شورای عالی استانها در فرمت طرح های نمایندگان مجلس بود.این قبیل اقدامات در مواقعی اتفاق می افتاد که به دلایل و شرایطی امکان روانی و زمانی برای تقدیم بعضی از طرح های این شورا در مجلس وجود نداشت لذا در این شرایط با هماهنگی جناب آقای مهندس چمران، طرح ها و پیشنهادات مورد نظر شورای عالی  استانها در جلسات مشترک با فراکسیون شوراها و مدیریت شهری مجلس مطرح و روند تصویب آنها را در قالب و فرمت طرح نمایندگان و و یا در متن گزارش کمیسیون های تخصصی و صحن مجلس شورای اسلامی تنظیم، پیشنهاد و پیگیری می گردید.


عناوینی نظیر اصلاح قانون احداث تونل مشترک شهری، اصلاح قانون نوسازی بافت های فرسوده‌ی شهری، برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، استفساریه تبصره(6) قانون ارضی مورد نیاز شهرداری و 62 عنوان مهم دیگر را میتوان نام برد.

انتهای پیام/


منبع:


تازه ترین
اعضا
پربازدیدترین