تاریخ: 1396/09/24 - ساعت: 1:1
در گفت و گو با شهرایران مطرح شد:

اهم مشکلات سیستان وبلوچستان و اقدامات شورای عالی استان ها در این خصوص


اهم مشکلات سیستان وبلوچستان و اقدامات شورای عالی استان ها در این خصوص
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه, ۷ شهریور ۱۳۹۶
نویسنده: 8829

دولت باید به روستاهای مرزی استان سیستان وبلوچستان نگاه ویژه ای کند به دلیل این که روستا نشینانی در بعضی از شهر های استان با جمعیت های بیش از 20 هزار نفر وجود دارد که فاقد امکانات رفاهی هستند.


 مسعود دهمرده نماینده استان سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها در گفت و گو با شهرایران درباره معضلات این استان اظهار داشت: استان سیستان و بلوچستان محروم نیست بلکه یک استان پربرخوردار با منابع طبیعی بکر است که از ظرفیت‌های آن برای آبادانی استفاده نشده است.

 وی افزود: استان سیستان و بلوچستان داشته‌های بسیاری از قبیل شهر سوخته، قلعه پرتغالی‌ها، ساحل زیبای مکران و غارلادیو که اکثر استان های کشور فاقد این نعمات هستند.

 نماینده استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در بحث کشاورزی نیز استان سیستان و بلوچستان چهار فصل است و زمین های حاصلخیز زیادی در این استان وجود دارد و همچنین می‌توان تهدید طوفان‌ها را در این استان به یک فرصت تبدیل کرد.

وی در ادامه خاطر نشان ساخت: استان سیستان و بلوچستان علاوه بر این همه ظرفیت، دارای انرژی بسیار مفیدی به نام خورشیدی است که باید از این هدیه الهی بهره‌مندی کامل را در این استان ببریم.

 به گفته این عضو شورای عالی استان‌ها، تجارت نیز در این استان پیشینه خوبی دارد ولی متاسفانه در سال های اخیر قدری ضعیف شده است، که امیدوارم طی چند سال آینده این پیشه رونق پیدا کند.

 دهمرده افزود: وظیفه شورای عالی استان‌ها طرح یا لایحه‌ای است که باید در بحث کلی شورا ها مطرح شود، ولی در خصوص ارجاع دادن مشکلات استان سیستان و بلوچستان بنده و همکارانم بارها در نطق‌ خود یا از طریق نامه وحتی در حضور وزیرکشور صحبت هایی انجام داده ایم که هنوز اتفاقی در جهت پیشرفت این استان شکل نگرفته است.

 وی در همین راستا تصریح کرد: وظایف شورای عالی استان‌ها محدود است و تنها کار نظارت بر شورا های پایین دست را دارد و متاسفانه شورای عالی استان‌ها  به دلیل محدود بودن اختیاراتش نمی تواند وزیری را به صحن علنی برای پاسخگویی احضار کند.

 نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها همچنین گفت: عقب ماندگی در دوران رژیم ستم شاهی نیز یکی از مهم ترین دلایل عدم پیشرفت استان سیستان و بلوچستان است و به یک حرکت جهادی در جهت پیشرفت هرچه سریع تر این استان نیاز است که در این راستا دولت های گذشته کارهایی را انجام دادند ولی در حد سیستان وبلوچستان نبوده است.

 به گفته دهمرده، دولت باید به روستاهای مرزی استان سیستان و بلوچستان نگاه ویژه‌ای بیاندازد، به دلیل این که روستا نشینانی در بعضی از شهرهای استان با جمعیت‌های بیش از 20 هزار نفر وجود دارد که فاقد امکانات رفاهی هستند.

 وی در پایان گفت: بیکاری بزرگترین مشکل جوانان این روستاها است که حل نشدن آن باعث ایجاد معضلات اجتماعی بزرگتری می شود که کل کشور را به چالش می کشد.


انتهای پیام/منبع:


تازه ترین
اعضا
پربازدیدترین