تاریخ: 1396/10/29 - ساعت: 1:1

بودجه شوراها طبق تصورات دولتی در نظر گرفته می‌شود نه بر اساس نیاز واقعی


بودجه شوراها طبق تصورات دولتی در نظر گرفته می‌شود نه بر اساس نیاز واقعی
تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
نویسنده:

معاون اجرایی و اداری شورای عالی استان‌ها گفت: به صورت کلی دولت نگاهی به بودجه پیشنهادی شورای عالی استان ها ندارد و بودجه را بر‌اساس تصورات خودشان در نظر می‌گیرند که این روش پاسخگوی ما برای اداره 1500 دبیرخانه نخواهد بود.

منصور روشناسی، معاون اجرایی و اداری شورای عالی استان‌ها در گفت و گو با شهرایران درباره بودجه این نهاد اظهار کرد: در اصل قانون که در سال 64 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است مقرر شده  بودجه شوراها از سه روش تامین شود. در روش اول به زکات مصوب اشاره شده است که این روش در کشور ما اجرا نشده است.


وی افزود: دریافت عوارض محلی  روش دیگری است که در قانون برای تامین بودجه شوراها در نظر گرفته شده. این روش در شهرها و البته برخی روستاها  اجرا می‌شود . در نهایت و در روش سوم طبق قانون و به درخواست شورای عالی استان ها شوراها می‌توانند کسری بودجه خود را از بودجه عمومی دولت طلب کنند.


 معاون اجرایی و اداری شورای عالی استان‌ها ادامه داد: واقعیت امر این است که در بخش شورای فرا دست که شامل شورای بخس، شهرستان ، استان و عالی استان‌ها است نمی توانیم از عوارض محلی استفاده کنیم . به طور مثال در برخی روستاها بودجه برای پرداخت حق الجلسه هم کافی نبود. پس برای تامین بودجه شوراهای فرا دست مجبور هستیم از روش سوم یعنی کمک های دولتی استفاده کنیم.


منصور روشناسی با اشاره به روند تخصیص بودجه دولتی به شوراها از سال‌های گذشته تا کنون گفت: سال 82 که فعالیت خود را آغاز کردیم بر اساس نیازها یک برآورده اولیه بودجه100  میلیارد تومانی را به دولت اعلام کردیم که اصلا به این برآورد رقمی اختصاص داده نشد. تنها 100 میلیون تومان را به شورای عالی استان ها دادند که از آن هم تنها 60 میلیون تومان به شورای عالی استان‌ها  تخصیص داده شد .


وی افزود: به صورت کلی دولت نگاهی به بودجه پیشنهادی شورای عالی استان ها ندارد و بودجه را بر‌اساس تصورات خودشان در نظر می‌گیرند که این روش پاسخگوی ما برای اداره 1500 دبیرخانه نخواهد بود. برای امسال ما  پیش بینی مابودجه  350 میلیارد تومانی بوده که دولت بر اساس نظر خود 20 میلیارد را در نظر گرفته است.


روشناسی با انتقاد از عملکرد دولت نسبت به بودجه شوراها اظهار کرد:  به صورت کلی 2 درصد از بودجه پیشنهادی شورای عالی استان ها در دولت محقق می‌شود و باید بگویم با این شرایط شواها توان انجام وظایف محول شده را ندارند.انتهای پیام/


منبع:

اخبار مشابه :


تازه ترین
اعضا
پربازدیدترین