تاریخ: 1396/10/30 - ساعت: 1:1

مادران شهدا نخستین حماسه‌سازان سیاسی کشور هستند/ چاپ کارت‌های تبریک در ادارات هیچ توجیهی ندارد


مادران شهدا نخستین حماسه‌سازان سیاسی کشور هستند/ چاپ کارت‌های تبریک در ادارات هیچ توجیهی ندارد
تاریخ انتشار: شنبه, ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
نویسنده:

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه مادران شهدا نخستین حماسه‌سازان سیاسی کشور هستند، تأکید کرد: مادران و همسران شهدا در طول 8 سال دفاع مقدس حماسه‌های جاویدی ساختند که قلم توانایی نوشتن آن نیست و تاریخ همیشه از آن یاد خواهد کرد.

به گزارش شهریران، رضا امینی صبح امروز در جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به روز تکریم مادران و همسران شهدا در تقویم ملی کشور اظهارکرد: در تقویم رسمی کشور، روز 22 اسفند روز تکریم مادران و همسران شهدا نام گرفته و علت این نامگذاری این است که «ام‌البنین» همسر حضرت امیرالمومنین(ع) و مادر حضرت ابوالفضل‌العباس در چنین روزی روی در نقاب خاک پیچید و از این جهان کوچید و در جوار رحمت حضرت حق آرمید.

وی افزود: تکریم مادرانی که به ندای پیر و مراد خود، معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) لبیک گفته و زینب‌گونه در حماسه 8 سال دفاع مقدس با تشویق همسران و فرزندان برومند خود آن‌ها را برای حضور در جبهه‌ها آماده و آن‌ها را تشویق می‌کردند.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: اگر ایثار و شهامت، شجاعت، صبر و استقامت این شیرزنان ایران زمین نبود، خدا می‌دانست چه بر سر نهال نو پای انقلاب می‌آمد، این دلاورزنان بودند که فرزندان جوان و نوجوان خود را برای خط مقدم جبهه آماده می‌کردند و برای دفاع از ولایت سینه سپر می‌کردند تا یک وجب از خاک مقدس این سرزمین در دست دشمن تا دندان مسلح نیفتد.

* مادران شهدا نخستین حماسه‌سازان سیاسی کشور هستند

وی تصریح کرد: اگر حماسه همسران شهیدان که بسیاری از آنان نوعروس بودند، نبود معلوم نیست چه بر سر این خاک می‌آمد اما آنها مردان و همسران خود را همچون رباب، لیلا و زینب کبری برای حضور در خط مقدم جبهه تشویق می‌کردند.

امینی عنوان داشت: در سالروز وفات ام‌البنین که روز تکریم مادران و همسران شهدا نام گرفته است، ایثار و فداکاری و صبر و پایداری مادران و همسران شهیدان 8 سال دفاع مقدس را گرامی می‌داریم و اوراق تاریخ را به نام گذشت‌ها و خلوص و تلاش‌های آنان مزین می‌کنیم و عملکرد این بانوان فداکار را پشتوانه‌ای برای نسل امروز قرار می‌دهیم.

وی با بیان اینکه مادران شهدا نخستین حماسه‌سازان سیاسی کشور هستند، تأکید کرد: مادران و همسران شهدا در طول 8 سال دفاع مقدس حماسه‌های جاویدی ساختند که قلم توانایی نوشتن آن نیست و تاریخ همیشه از آن یاد خواهد کرد.

* فرزندان شهدا با الگوگیری از پدران خود در شکوفایی کشور سهیم شده‌اند

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: آنان با صبر و استقامت خود دشواری‌ها را تحمل کردند و هم اکنون نیز در تمام عرصه‌های مختلف کشور حضوری پررنگ دارند و دیگر بانوان کشور را پیوسته به این حضور تشویق می‌کنند.

وی متذکر شد: همسران شهدا هم با تربیت یادگاران همسران خود آن‌ها را برای انقلاب و دوران شکوفایی این سرزمین آماده می‌کنند، چه بسا همسرانی که خود دارنده رتبه‌های علمی و سیاسی در کشور هستند و فرزندان آن‌ها هم با الگو گرفتن از پدران شهید خود در شکوفایی کشور سهیم شده‌اند.

امینی اذعان کرد: این مادران و همسران از نسل جدید و بانوان کشور انتظار رعایت عفت و حجاب خود را دارند و انتظار دارند تا هنگام ظهور حضرت ولی عصر(عج)، انقلاب، که امانت ارزشمندی است به نحو شایسته‌ای با اطاعت از ولایت و حرمت خون شهدا حفظ و نگهداری شود.

* گریه بر شهید شرکت در حماسه‌ اوست

وی با اشاره به 22 اسفند و روز بزرگداشت شهدا یادآور شد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند«امروز، زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از خود شهادت نیست»؛ در سال ۱۳۸۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی ۲۲ اسفند را روز بزرگداشت شهدا نامگذاری کرد که مناسبت آن فرمان تأسیس بنیاد شهید توسط امام راحل در ۲۲ اسفند ۵۸ بود.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان بیان داشت: در ماه اسفند نماینده امام و جمعی از فرهیختگان روحانی، شهید همت و شهید خرازی به شهادت رسیده‌اند و عملیات خیبر هم در این ایام رخ داده است.

وی اظهارداشت: شهادت تزریق خون به پیکر اجتماع است و این شهدا هستند که به پیکر اجتماع و در رگ‌های اجتماع خون جدید وارد می‌کنند؛ گریه بر شهید، شرکت در حماسه‌ او، هماهنگی با روح او، موافقت با نشاط او و حرکت در موج اوست.

* سکوت مجامع بین‌المللی در استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی خود جنایتی بزرگ بود

امینی با اشاره به روز 25 اسفند و بمباران شیمیایی حلبچه به دست ارتش بعث عراق اضافه کرد: یکی از دردناک‌ترین و غم‌انگیز‌ترین رویدادهای جنگ 8 ساله عراق علیه ایران، وقوع بمباران شیمیایی شهر حلبچه کردستان عراق است که در آن ‌هزاران تن از شهروندان کُرد عراقی قربانی سیاست‌های رژیم بعث حاکم بر عراق و نسل‌کشی سازمان‌یافته دولت عراق شدند.

وی ادامه داد: در سال‌های جنگ ایران و عراق بارها ارتش عراق اقدام به استفاده وسیع از این سلاح‌های ضد انسانی کرد و با حمله شیمیایی علیه اهداف جنگی و غیرنظامی، رکورد استفاده متعدد و گسترده از این سلاح‌ها را به ‌نام ارتش خود ثبت کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان متذکر شد: سکوت مجامع بین‌المللی و وتوی قطعنامه‌های سازمان ملل متحد در محکومیت این جنایت توسط غربی‌ها موجب شد تا صدام به این روش خود، یعنی استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی، ادامه دهد.

* مردم بی‌پناه حلبچه قربانی سیاست سرکوب‌گرانه نیروهای عراقی شدند

وی ابرازداشت: همچنین ارتش عراق از سال‌ها پیش علیه کردهای عراق از جنگ‌افزارهای شیمیایی استفاده کرده بود و از سال ۱۳۶۲ به صورت مستمر حوزه‌های کردنشین عراق و ایران توسط ارتش عراق مورد هجوم سلاح‌های شیمیایی قرار داشت.

امینی افزود: بمباران حلبچه پرده تازه و بی‌رحمانه‌تری از این سیاست را به تصویر کشید، در سال‌های جنگ نیروهای کُرد عراقی که سال‌ها با ارتش عراق درگیر بودند، در کنار نیروهای ایرانی علیه ارتش عراق در جنگ بودند.

وی تصریح کرد: در طول ۲۴ ساعت، صدها بمب شیمیایی بر فراز حلبچه و روستاهای مجاور ریخته می‌شود و مردم بی‌پناه و هر موجود زنده‌ای در منطقه قربانی سیاست سرکوب‌گرانه نیروهای عراقی می‌شود.

* ضرورت توجه به فضای سبز و کاشت درخت در اراضی مختلف

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: روزهای ۱۶ و ۱۷ مارس ۱۹۸۸ برابر با ۲۶ و ۲۷ اسفند ماه ۱۳۶۶ روزهایی فراموش‌ناشدنی در تاریخ جنگ‌های مدرن است؛ در این روزها است که حلبچه قربانی شیمیایی‌باران نیروهای صدام شد در میان سکوت مجامع بین‌المللی مردم حلبچه قربانی خشن‌ترین روش‌های نسل‌کشی شدند.

وی عنوان کرد: در این روز حلبچه با همه ساکنانش به معنای واقعی شهید می‌شوند، پس از بمباران یاری نیروهای ایرانی مستقر در منطقه موجب می‌شود تا خیل آوارگان بی‌پناه و زخمی‌های بی‌شمار به سرعت به ایران و مراکز حمایتی و درمانی منتقل شوند اما شدت بمباران‌های شیمیایی به حدی است که حداقل 5 هزار کشته و ‌هزاران زخمی برجای می‌گذارد.

امینی با اشاره به هفته منابع طبیعی خاطرنشان کرد: رفتارهای ما با طبیعت موجب خشم او با بشریت و برخی از نقاط کشور و جهان شده است که باید در این زمینه اقدامی اساسی کرد؛ یکی از این اقدامات اساسی توجه به فضای سبز و کاشت درخت در اراضی مختلف است.

* چاپ کارت‌های تبریک و ارسال پیامک‌ در ادارات هیچ توجیهی ندارد

وی بیان کرد: اقدامات خوبی توسط شهرداری در توسعه حجمی فضای سبز شده است ولی این کافی نیست و باید اولاً در حفظ درختان خصوصاً درختان کهنسال توجه ویژه‌ای داشته باشیم و ثانیاً در امر توسعه اراضی فضای سبز هم توجه کافی را داشته باشیم و 3 تخصیص اعتبارات فضای سبز در شهرداری از قبل بسیار بیشتر باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان یادآور شد: از مصادیق و مظاهر اسراف در شهرداری و ادارات، چاپ کارت‌های تبریک کاغذی و ارسال پیامک‌های متعدد  ادارات و نهادهای اجرایی است که به هیچ وجه توجیه ندارد و در شهرداری  و سازمان‌های تابعه و شورای اسلامی شهر به شدت باید از این کار امتناع شود.

انتهای پیام


منبع: http://isfahan.farsnews.com

اخبار مشابه :


تازه ترین
اعضا
پربازدیدترین